Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Blåvitts frågetecken: ”Får se hur kroppen reagerar”

Gustav Svensson under torsdagens träning.
Foto: DANIEL STILLER / BILDBYRÅN
Gustav Svensson.
Foto: MATHIAS BERGELD / BILDBYRÅN

GÖTEBORG. Blåvitt riskerar att få klara sig utan sin mittfältsmotor på söndag.

Gustav Svensson, 35, är ett frågetecken inför matchen mot Varberg.

– Vi får se hur kroppen reagerar de närmaste dagarna, säger han.

– Det är högst osannolikt att han kan spela, säger Blåvitts tränare Mikael Stahre.

Gustav Svensson tvingades kliva av stormötet mellan IFK Göteborg och AIK i lördags med sitt ena lår hårt lindat.

– Det var någon form av skada, men sen är det svårt att säga hur stor eller allvarlig den är. Jag trodde att det var en bristning när jag gick av för det kändes så när det hände, säger 35-åringen.

Svensson tränade vid sidan av övriga truppen under torsdagens Blåvitt-träning på Kamratgården och är osäker till spel på söndag.

– Nu är det bara att testa och se hur läget ligger till. Vi får se hur kroppen reagerar. Är baksidan sur i morgon så är det klart att det inte är ett bra tecken, men det kändes i alla fall lite bättre i dag än vad jag trodde att det skulle göra, säger han och fortsätter:

– Hade du frågat mig för tre dagar sedan hade jag sagt nej (om söndagens match mot Varberg). Jag vet ju om att det är en skada där, men hade det varit en VM-final i morgon är det klart att jag hade spelat.

Gustav Svensson.
Foto: MICHAEL ERICHSEN / BILDBYRÅN

Stahre: ”Högst osannolikt”

IFK Göteborgs tränare Mikael Stahre är desto mer pessimistisk när det kommer till Svenssons medverkan mot Varberg.

– Gustav Svensson kastar ju inte in handduken i första taget när det kommer till en match, men det är högst osannolikt att han kan spela.

Vinterförvärvet Amir Al-Ammari, 24, gick in i Gustav Svenssons ställe i matchspelet under torsdagens träning.

– Amir vet vi ju gjorde en bra allsvensk säsong förra året. Det har varit en ren konkurrenssituation. Han är 100 procent redo att spela om han skulle ersätta.

Vad skulle Al-Ammari ge er om han ersätter Svensson?

– Amir har utvecklat sin defensiv enormt, framför allt förra året när han var i Halmstad. Han har en bra passningsfot, vänsterfotad spelare, och är bra i det långa spelet också. Bra på fasta (situationer). En skicklig innermittfältare, säger Stahre.

Tobias Sana har inte tränat med IFK Göteborg sedan matchen mot Kalmar den 2 maj. ”Personliga skäl”, enligt klubben. Men enligt GT:s uppgifter är den 32-årige mittfältaren i själva verket avstängd internt efter ett högljutt bråk med tränaren Mikael Stahre under Kalmar-matchen.

I den frågan har varken Stahre eller klubben något nytt att kommunicera efter torsdagens träning.

IFK Göteborgs huvudtränare Mikael Stahre.
Foto: DANIEL STILLER / BILDBYRÅN

Norlin kan ersätta

Mot AIK fick 18-årige Hussein Carneil chansen i Sanas frånvaro och gjorde därmed sin första allsvenska start. Under den matchförberedande träningen till söndagens match mot Varberg spelade främst Gustaf Norlin, 25, i den rollen.

– Vi hade fler på den positionen i dag. Vi får se vad vi väljer för alternativ, säger Stahre.

Har du själv bestämt dig för vem det blir?

– Nej.

Är det inte logiskt att ge Carneil chansen igen?

– Det ligger absolut inte långt borta. Det handlar om matchplan, totalbalans i laget... Vi får klippa och klistra och knåpa de närmaste dagarna.

Oscar Wendt missade torsdagens träning på grund av sjukdom men är av allt att döma tillbaka under fredagen.

IFK Göteborg möter Varberg hemma på söndag klockan 17.30.