Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Diego Lugano aktuell för flytt till BK Häcken

Diego Lugano är klar för BK Häcken.
Foto: Kieran Mcmanus/Bpi/Rex
Den uruguayanske VM-backen presenterades i dag på klubbens hemsida.
Foto: Bruno Magalhaes

Här är transferbomben som kan skaka om allsvenskan rejält.

Uruguays VM-spelare Diego Lugano är på väg till Häcken.

– Ja, han ska till Sverige. Han flyger till Sverige i dag, säger agenten Juan Figer via en representant för agentbyrån till SportExpressen.

Fotbollskanalen var först med nyheten om att Häcken rycker i Diego Lugano.

– Det är inget jag vill kommentera. Det är känsligt att kommentera, säger sportchefen Sonny Karlsson till fotbollskanalen.

Diego Luganos agent Juan Figer bekräftar dock, via en representant för hans agentbyrå, för SportExpressen att mittbacken flyger till Sverige i dag.

– Ja, han ska till Sverige. Han flyger dit i dag för att slutföra de sista detaljerna i kontraktet, säger han.

– Kontraktet gäller till den 30 juni.

Varför flyttar han till Sverige?

– Han har spelat i Europa innan och tycker att Sverige är ett fint land.

"Får stå för honom"

Häckens sportchef Sonny Karlsson bekräftar inte uppgiften om att Lugano är på väg till Sverige.

– Det får står för agenten, säger han.

– Jag brukar inte prata om affärer som inte är färdiga och det gör jag inte nu heller. Du får inget mer från mig förrän jag är överens om framtiden med den spelaren som vi ska ha hit. Vi hoppas att allting är färdigt tills på fredag.

"En korttidslösning"

Häcken letar efter en mittback efter att det stått klart att deras Walid Atta blir borta i åtta veckor på grund av en meniskskada. Och efter att ha lånat ut Ronald Mukiibi till Östersund behöver göteborgarna en ny mittback.

– Vi är ute efter en mittback. Vi tittar på flera och hoppas att allting är färdigt på fredag, säger Sonny Karlsson.

95 landskamper

Diego Lugano har 95 landskamper med Uruguay och har varit lagkapten för det sydamerikanska landslaget. Han blev han utsedd till den bästa lagkaptenen under fotbolls-VM i Sydafrika 2010.

Under sin karriär har han representerat bland annat PSG, Fenerbache och Malaga.

Ryktades till Arsenal

Diego Lugano ryktades i sommar vara nära en övergång till Arsenal. I dag är han klubblös efter att ha släppts från sitt kontrakt med West Bromwich i fjol.

Mittbacken ska ha sikte på Copa America och det ska vara anledningen till att han vill hitta en klubb så att han få speltid och därmed öka chanserna till att bli uttagen i det sydamerikanska mästerskapet.