Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Fyra personer anhållna efter skjutning i Biskopsgården

Hör polisens presstalesperson om insatsen i Biskopsgården.
En hel gata har spärrats av i Biskopsgården efter en skottlossning på onsdagen.
Foto: Läsarbild

Två män hittades skjutna i Biskopsgården i Göteborg. 

Enligt uppgifter till GT ska en av dem ha skjutits i magen, och den andra i benet.

Polisen har inlett en förundersökning om två fall av försök till mord.

Senare på onsdagen kunde fyra personer anhållas misstänkta för mordförsök.

Larmet om skottlossningen nådde polisen klockan 16.58 på onsdagen.

I Biskopsgården hittades två skadade män som uppges ha skjutits. Polisen vill inte ge några detaljer kring händelseförlopp eller skadeläge, men patrullen hjälpte de två männen med förstahjälpen-åtgärder. Männen fördes sedan till sjukhus med ambulans. De uppges vara i 20- till 30-årsåldern.

En person som bor i närheten av insatsen såg blåljusen genom fönstret.

– Det är en massa polisbilar, en massa ambulanser och en stor kö med bilar som inte tar sig fram. Polisens helikopter är uppe. Jag har hållit mig inomhus sedan jag hörde vad som hänt, säger personen och fortsätter:

– Det är tyvärr lite vanligt att man ser polisbilar utanför fönstret. Det har varit mycket sånt den senaste tiden.

Fyra personer gripna – misstänks för mordförsök

Senare på onsdagskvällen kunde polisen gripa fyra personer, som misstänks för mordförsök på de två männen.

De två skadade männen är sedan tidigare kända av polisen. Enligt uppgifter till GP ska de båda nyligen ha figurerat i utredningar rörande gängbrottslighet i Biskopsgården.

På torsdagsmorgonen kunde polisen berätta att samtliga personer blivit anhållna misstänkta för mordförsök. 

– Vi kommer ha en hög polisiär närvaro under dagen. Det kommer genomföras dörrknackning i området och det kommer hållas nya förhör med de misstänkta, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson i region väst. 

Polisen vill inte kommentera de två männens skadeläge, men säger att de båda hittades utomhus.

Polisens råd vid eventuell skottlossning – så ska du agera.