En bil voltade av vägen i södergående riktning strax före Lindomeavfarten under tisdagsmorgonen. Larmet kom in strax efter 07.00 och polis, räddningstjänst och ambulans kallades till platsen.
Föraren av skåpbilen fördes till sjukhus med ambulans. Skadeläget är än så länge oklart.
Enligt räddningstjänsten Storgöteborg rådde extremt halka på vägarna. Något som även polisen stämde in i.
Varnades för ishalka
SMHI hade sedan tidigare utfärdat en gul varnings för ishalka i stora delar av Västsverige under tisdagsförmiddagen.
E45 fick också stängas av i båda riktningarna efter en olycka med flera fordon mellan Mellerud och Brålanda.
– Det är en personbil och lastbil som kolliderat litegrann. Personbilen hade någon slags släp med kalvar i som lagt sig på sidan. Det är inga personskador, hur det är med kalvarna vet jag inte. Det är väldigt halt på platsen. Vägen är avstängd tills vidare, sa Patrik Karlsson, vakthavande befäl vid Norra Älvsborgs räddningstjänstförbund.
I Borås kolliderade en buss och en personbil på grund av halka under tisdagsförmiddagen.
– Det var en buss som kört ut från bussgaragen där, och så hade det kommit en bil som inte kunnat stanna på grund av halka, sa Björn Christoffersson, inre befäl på räddningstjänsten, till Borås Tidning.
Ingen person skadades vid olyckan.