Mat och sill i mängder har smakats och tävlingar har avgjorts när Marstrand återigen har fyllts med besökare. Ön må vara välkänd för alla fina seglingstävlingar som gått av stapeln genom åren. Men historiskt är Marstrand tätt sammankopplat med sillen.
Det firade man nu för det sjunde året i rad.
– Marstrand är centrum av sillhandeln på Västkusten historisk. All sill transporterades via ön. På senare år har det varit mycket segling, men detta är också en tradition här nu, säger Janeman Segerström.
Med vädret – för det mesta – på sin sida har Sillens Helg 2017 nu nått sitt slut.
– Alla gillar sill. Så går man här, smakar och pratar om det som man tycker är godast. Kan inte bli bättre, säger Janeman Segerström.
Tajt marginal i Sillracet
Årets höjdpunkt var återigen det återkommande sillracet. För 150 kronor fick deltagaren ett pass för att smaka sill på alla ställen som öppnade sina dörrar. Efter alla smaktest röstades det via sms.
Tävlingen vanns av Restaurang Grands Alexander Stärnerz . Han vann med bara sex rösters marginal.
– Sex (!) röster, det var riktigt jämnt, säger Segerström.
Och årets sillkung: den privatperson som kunde presentera den alla bästa egenproducerade sillen, blev Anders Edgren. Så heter den nya kungen.
– Han hade gjort en som hette Edgrens inlagda, riktigt bra.
"Han blev själaglad"
Sillens Helg arrangerades nu för sjunde gången. Enligt arrangören har man hittat sin nivå för besökarantalet nu. I år besökte omkring 1 500 personer festligheterna.
Och även silltesten blev lyckad. Där bedömde en proffsjury kända varumärkens sillar i form av ett blindtest. I år var det löksill som gällde och vann gjorde Tommy G's delikatesser.
– Han blev själaglad! säger Segerström.
Sillracet topp tre
1: Alexander fd. Johnsson Stärnerz , Restaurang Grand
2: Svante Wedin, Marstrand Deli
3: Thale Tveten Arvidson, Arvidson Fisk Marstrand
Följ utvecklingen i GT:s app – ladda ner den gratis här: Iphone eller Android.