Ett växelfel och ett signalfel vid Marieholmsbron som innebär att tågen kommer att tappa 10 till 15 minuter på sträckan Göteborg – Uddevalla.
– Det kan bli inställda avgångar, säger Karl Hansson vid Västtrafik.
Problemen har pågått sedan 22.30-tiden, och först lagom till att rusningstrafiken mattas av förväntas felen vara åtgärdade.
– Den senaste prognosen säger att det ska vara löst omkring klockan 18 i dag, säger Hansson.
Tågtrafiken söderut har också drabbats av förseningar och inställda avgångar under måndagen. Ett växelfel norr om Kungsbacka ledde till ett flera timmar långt stopp på sträckan, och än besvärligare blev det när ett tåg spårade ur. Det rapporterar GP.
Enligt tidningen skedde urspårningen när ett tåg körde över växelfelet.
– För att åtgärda det problemet behöver man stänga av spåren mellan 13.30 och 15.30. Då kommer man inte trafikera den här sträckan alls, det blir en totalavstängning, sa Moa Jansson, presskommunikatör på Trafikverket, till GP.