Över 10 000 personer väntar på sina provsvar efter PCR-testningen i Halland. För att de ska få sina svar tillbaka i första hand, väljer man att pausa möjligheten för allmänheten att hämta och lämna tester under helgen.
Tidigare har region Kronoberg fattat samma beslut, av samma anledning.
– Den analyskapacitet vi har fått på externa labb från Folkhälsomyndigheten har inte räckt. På måndag planerar vi ha öppet självprovtagningen igen som vanligt säger Karin Hesselgard, förvaltningschef för Närsjukvården Region Halland och ansvarig för självprovtagningen, i ett pressmeddelande.
Hade önskat ännu mer analyskapacitet
Förra veckan utfördes drygt 30 000 provtagningar i regionen. Av dem var 23 500 från självprovtagningen.
Regionens eget laboratorium, Mikrobiologin, analyserar prover från patienter, vården och en del av självprovtagningen. Resten, skriver regionen i pressmeddelandet, skickas till ett externt laboratorium.
– Vi hade önskat att vi kunde få tillgång till ännu mer analyskapacitet än vad vi fick. Men det gick inte och proverna fortsätter komma i samma takt. Därför behöver vi bemöta att få ett provsvar till dem som redan har provtagit sig. Personalen på labb har gjort en fantastisk insats och jobbat mycket övertid men det räcker ändå inte. Våra kylar är fulla av prover som väntar på analys, säger Arne Kötz, chef på Mikrobiologen i Halmstad.