I lördags kväll arrangerades en fest i Hells Angels Goth Towns klubbhus i det gamla gästgiveriet i Skepplanda i Ale kommun. Innan den förfestades det i en HA-anknuten klubbs lokaler i Mölnlycke i Härryda kommun utanför Göteborg. På festen fanns både svenska gäster och dem från utlandet, bland annat från Polen vilket Göteborgs-Posten var först med att rapportera.
Strax före halv tio-tiden larmades polisen dit. Sex män hade blivit skjutna och ytterligare två hade kniv- och/eller misshandelsskador. Enligt uppgift till GT blev minst en man skjuten i magen och övriga skottskadade har träffats i underkroppen.

För en av de skadade personerna var tillståndet så allvarligt att han fick sövas ner.
Bland de skadade finns män som har officiell status inom Hells Angels såväl som andra personer.
Lokalt knutet gäng
Exakt vad som har hänt är oklart, men åklagaren Karl-Erik Esbo har sagt om de personer som tros kommit till platsen och legat bakom skottlossningen:
– Det är ett lokalt knutet mindre gäng, eller snarare en konstellation.
Det lokala gänget kallar sig för 435, efter postnumret i Mölnlycke. Personer med kopplingar till det har under en längre period skapat oro i området, uppger polisen.
– Gänget består i grunden av en handfull killar som drog i gång för många år sedan. I dag är de i 25-årsåldern men har alltid svansar av ungdomar efter sig, säger kommunpolisen Niklas Svensson.
– Till en början ställde de till med en del oreda här ute. Nu har de utvecklat det till en kriminell verksamhet.

Polisen har alltså inte gått ut med om det finns någon teori om motivet, men enligt uppgifter till SVT Nyheter Väst ska det människor med kopplingar till 435 ha "uppträtt kaxigt" och kommit med förolämpningar mot personer från HA – varpå Hells Angels-personer ska ha svarat med att misshandla flera.
SVT uppger att det lokala gänget då ska ha åkt till festen och skottlossningen sedan ägt rum.
En källa uppger för SVT att ett 20-tal personer med kopplingar till Hells Angels från andra delar av landet och Europa nu är på väg till Göteborg.
Efter det inträffade är det totalt elva personer som har anhållits. Misstankarna gäller försök till mord och grov misshandel. De anhållna är alla i 25-50-årsåldern och ytterligare en är frihetsberövad.
Lokalt gäng angrep
Polisen utesluter inte att det finns en risk för hämnd.
– Det finns skäl att fundera över om det kan bli en fortsättning på det här. Vi kan föreställa oss en rad olika händelseutvecklingar och vi följer utvecklingen noggrant, säger Erik Nord, chef över polisområde Storgöteborg.

– Hur vi gör eller vad vi gör kan jag inte kommentera. Men vi har höjd beredskap om det kan komma att hända saker vi inte vill ska hända, fortsätter han.
Åklagare Håkan Johansson har precis tagit över fallet och avböjer att kommentera ärendet i nuläget.