Det var en boende i en fastighet i Lidköping som ringde polis under torsdagen och larmade. Polis och ambulans åkte till platsen som nu är avspärrad.
Enligt polisens presstalesperson handlar det om ett grovt brott inom en familj bestående av två föräldrar och tre barn.
– Det handlar bara om kärnfamiljen. Ingen annan har blivit utsatt eller kommit till skada. Det rör sig om psykisk ohälsa i samband med annat.
En förälder är gripen
Polisen är förtegen om detaljer kring händelsen.
– Det är fortfarande avspärrat och det är tekniker på plats. Vi har haft ett snack nu med personal från Lidköping. De håller på att få fram information, vi vill inte säga för mycket i nuläget.
Ingen person ska ha skadats fysiskt.
– Det hade kanske kunnat sluta riktigt illa men dessbättre blev det en bra utgång när polis och ambulans var så snabba.
En av föräldrarna har gripits av polis.