Det unga paret träffades för nio månader sedan när de körde truck tillsammans på Volvo i Tuve. Men det började inte helt smärtfritt.
Kristoffer frågade om Angelica ville gå ut med honom – hon svarade nej.
– Det kändes inte kul men sedan lade hon till mig på Facebook, då fick jag upp hoppet igen, säger Kristoffer.
Angelica ville inte träffa någon på jobbet. Men sedan började hon tvivla på sitt beslut och de började skriva till varandra, vilket Dagens Arbete var först med att skriva om.
– Jag tänkte att det kanske inte spelade någon roll ändå. Jag föll först för Kristoffers utstrålning. Han är väldigt social. Han är en kille som syns och han är självsäker. Sen lärde jag känna honom mer och märkte att vi även tänker lika, säger Angelica Andersson.
Blev skvaller på jobbet
Parets första dejt blev en succé då de klickade direkt, men på jobbet var det i början lite komplicerat.
– Jag tyckte det kändes jobbigt. På Volvo jobbar många unga och rykten sprider sig som en löpeld. Det är mycket tjöt bland kollegerna.
Det var när de började arbeta på olika avdelningar som det blev enklare.
– Vi måste hålla oss professionella på arbetet, jag kan ju inte behandla Kristoffer som jag gör privat, det blir konstigt för mina kolleger, säger Angelica.
Kristoffer menar att det är viktigt att klargöra vad man känner och tänker om man inleder en relation med någon på jobbet.
– Man måste bete sig bra och det är viktigt att veta var båda står. Man vill inte känna sig obekväm på sin arbetsplats, dit går man ju varje dag.
Nu bor Angelica och Kristoffer tillsammans och har två katter.