Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Över 1 100 personer i karantän efter högtid

Generaldirektören: ”Vaccinera vissa människor i alla länder, inte alla människor i vissa länder”.
Över 500 personer har satts i karantän i norska Sarpsborg.
Foto: Thomas M. Hansen / Wikipedia
Utbrottet kopplas till ett högtidsfirande.
Foto: LARRY MARANO/SHUTTERSTOCK / LARRY MARANO/SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK

Över 1100 personer har försatts i coronakarantän i två kommuner nära den svensk-norska gränsen, rapporterar Verdens Gang.

Det rör sig om dussintals skolelever, förskolebarn och vårdtagare, samt anställda.

Karantänen har införts efter att 150 nya fall av covid-19 kunde kopplas till ett lokalt uppmärksammande av den shiamuslimska högtiden Ashura.

Över 500 personer är ombedda att isolera sig i hemmet i Sarpsborgs kommun i sydöstra Norge-

Efter att elever på två gymnasieskolor och fyra grundskolor bekräftats smittade av covid-19 har deras klasskamrater och lärare försatts i karantän.

Sex anställda och 12 patienter på ett vårdhem i Sarpsborg är också försatta i karantän efter att en anställd bekräftats smittad, skriver kommunen på sin hemsida. 

Detsamma gäller 22 barn och två anställda på en förskola där ett barn misstänks vara smittad.

Ytterligare 600 personer i närliggande Fredrikstad är försatta i karantän.

Uppmärksammande av religiös högtid

Coronautbrottet kopplas till ett uppmärksammande av den muslimska högtiden Ashura, som anordnades av Al-Ghadir Islamic Center i Skjeberg utanför Sarpsborg.

Evenemanget pågick i flera dagar, och som mest deltog cirka 170 män, kvinnor och barn, uppger mosken för Sarpsborg kommun.

Tanken var att evenemanget skulle fortsatt i totalt 13 dagar, men när de första fallen av smitta rapporterades avbröts det av församlingen.

Totalt kan 150 bekräftade fall av covid-19 i Sarpsborg och Fredrikstad kopplas till högtiden i Skjeberg, rapporterar norska medier.

Krav på samling med max 20 personer i Norge:

Mæland: "Riskerar att få böter"