Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Nu är det sluthoppat på Gamla Ullevi

Nu får klacken sätta sig ner. Grannhusen riskerar att skakas sönder så nu ska ståplatserna tas bort.
Foto: Jan Wiriden

Ståplatserna på Gamla Ullevis norra kortsida blir sittplatser. 

Allt för att få bukt med skakningarna som uppstår när Blåvitts klack hoppar och hejar fram sitt lag. 

- Det finns ingen teknisk lösning. Man får söka lösningen inom klubbarna, säger Berndt Svensson, vd på Higab.

Nej, Berndt Svensson, vd på det kommunala fastighetsbolaget Higab, vill inte säga rätt ut att det är sluthoppat på övre norra läktaren, där hemmalagets klack huserar. Men det är det. Det finns enligt Berndt Svensson inga tekniska lösningar på problemen med de kraftiga vibrationerna när glada supportrar hoppar i takt på kombiläktaren. 

 – Det får oönskade effekter på grannfastigheterna, säger Berndt Svensson.

Porslin klirrade

 Det var när IFK Göteborg spelade ut Djurgården i april i år, som problemen uppdagades på allvar. Boende i närheten märkte hur glas och porslin i köksskåpen klirrade betänkligt, taklampor började pendla fram och tillbaka och hur hela huset rörde sig. 

 – Den yttersta konsekvensen för Gamla Ullevi är att vi bara kan ha 3 800 ståplatser kvar, säger Berndt Svensson. 

 Det vill säga de ståplatser som finns på nedre läktarna i båda kortändor av arenan. Så följden blir att antingen är det sluthoppat eller så måste Blåvitts klack flytta. 

 – Om vi skulle ha tagit med det här med en hoppande hejaklack i byggplanerna så hade vi varit tvungna att bygga arenan i Angered direkt på berget, säger Berndt Svensson.

Omöjligt att sluta hoppa


 IFK Göteborgs styrelseordförande Kent Olsson håller inte med om att det inte finns några tekniska lösningar på problemet. Man har långt ifrån uttömt alla möjligheter. 

 – Vi måste få igång ett arbete för att undersöka; kan det finnas andra tekniska lösningar. Och det är ett arbete som måste få ta tid och vara transparent. Hela den processen måste ske tillsammans med supporterklubben, säger Kent Olsson.

 Att från klubbens håll gå in och kommendera supportrarna att sitta ner på läktaren och sluta hoppa är omöjligt, menar Kent Olsson.

 – Det gör vi bara inte. Det här handlar om positiva glädjeyttringar. Skulle vi be våra supportar att sluta med det? 

 Att det skulle komma som en överraskning för byggherren och de som planerade Nya Ullevi, att supportrar hoppar på läktaren tycker Kent Olsson bara är snack. 

 – Jag hävdar att man visste det från början.

FAKTA

* Sedan Gamla Ullevi invigdes den 5 april har de boende i grannhusen skakats om ordentligt. Inte bara bildligt talat.

* När hemmalagens hejaklackar sjunger, hoppar och skanderar
sina ramsor, skakar det i husen på andra sidan Fattighusån. De
boende vittnar om bokhyllor som vibrerarar, galgar som trillar ner
och kaffekoppar som skvimpar över.

* Många har ifrågasatt varför det inte pålats ända ner till berggrunden under arenan, men det är Higabkonsulten Bo Andresson, som fått diskussionens vågor att gå höga. I ett uttalande i GP menade han att hejaklackarna måste sluta hoppa.

* – Tänk dig 3 000 man som väger 80 kilo vardera. Det blir 240
ton. Som anförs av en lekledare med trumma som hjälper dem att
hålla takten. När alla dessa landar samtidigt motsvarar det säkert
den dubbla tyngden, sade Bo Andersson.