Den 17 januari 1991 blev kung Harald, 83, och drottning Sonja, 83, Norges kungapar.
På söndagen är det exakt 30 år sedan.
Mycket har hänt sedan dess, något som kungaparet bland annat beskriver i en hälsning som publicerats på kungahusets hemsida.
I hälsningen skriver de:
”Vi ser med glädje tillbaka på hundratals resor och besök runt vårt vackra land genom åren. Vi kommer ihåg möten med människor – på fjälltoppar och platåer, vid kusten och i djupa skogar, i städer och i byar. Vi har träffats i alla slags väder, under alla slags förhållanden. Vi har delat både bra, roliga upplevelser – och sorgliga och svåra.”
”Kreativitet, mod och uthållighet”
De fortsätter sin hälsning med att tacka för att de alltid blir så väl emottagna, oavsett var de kommer.
”Vi upplever ett folk som i hela sin mångfald visar kreativitet, mod och uthållighet. Som ser möjligheter – och som framför allt bryr sig om varandra. Över hela Norge möter vi människor med en djup kärlek till sin hemstad, till lokalsamhället och till sina medmänniskor.”
De avslutar med att tacka för resan så långt.
Kungaparet vaccinerade
Precis som i Sverige har det norska kungaparet nyligen fått vaccin mot covid-19.
I onsdags förra veckan fick kung Harald och drottning Sonja den första dosen, skriver Se og Hør.
Den andra dosen väntas de få om tre veckor.