Björn Ulveaus, Benny Andersson, Håkan Hellström och Sven Bertil Taube. Tillsammans lanserar de fyra musiklegendarerna Stiftelsen Taubes Värld.
Målet: att bevara, utveckla, öka kunskapen om och främja minnet av Evert och Astri Bergman Taube.
Benny kom i kontakt med Taubes musik när han var i åttaårsåldern och sedan dess har Taube följt honom genom livet.
När han kör fast i sitt musikskapande så brukar Benny spela Taube. Calle Schewens vals spelar han varje midsommar.
– Taubes musik sitter som berget i mig, berättar han.
Kan ha inspirerat Abba
Han tror att det kan finnas spår av Taube även i Abbas musik.
– Det man har i sig är också det som gör att man kan få något ur sig. Och Evert är så viktig för mig, som mycket annat är också förstås. Men jag vill tro att han har en del i Abba.
När Benny Andersson fick frågan om han kunde ställa upp som stiftare blev svaret ja.
– Jag tycker det är en absolut strålande idé. Det hjälper ju att vara förhållandevis stadd i kassa om man ska starta en stiftelse. Så jag förstår att vi fick frågan, säger Benny Andersson under lanseringen av stiftelsen på Elite Park Avenue Hotel i Göteborg på fredagen.
”Evert Taubes värld” var en utställning på Liseberg mellan 2008 och 2016, men fick stängas då besökarna var för få, enligt parken.
Vill höra mer Taube på radion
Hur den nya stiftelsen ska lyckas få Evert Taube att gå hem även hos nya generationer, kan Benny Andersson inte svara på. Han menar att det blir ett jobb för stiftelsen att ta sig an.
– Jag vet inte hur många radiostationer det finns i Sverige nu för tiden, men är det någon som överhuvudtaget någonsin spelar Evert Taube? Jag tror inte det. Det måste man ändra på.