Vara-tjejen Evelina Persson, 24, har gjort succé med sina hattar. Bland annat har kungligheter som kronprinsessan Victoria och Sofia burit hennes kreationer. Men också popartister som exempelvis Miss Li har haft på sig Evelinas hattar.
– De har använt mina grejer och det är kul, säger modisten Evelina Persson.
I dag driver hon sitt egna hattmärke (evelina persson) och arbetar även i hattbutiken Mode Rosa i gamla stan, Stockholm.
Firade i Stockholms pridetåg
Och den 1 augusti var det hattens dag. Och Evelina Persson firade under Stockholms pridetåg med sin egengjorda hatt.
– I dag har jag haft en svart filthatt på mig. Jag har varit på pride och firat, säger Evelina Persson.
Och hattar är hennes stora passion. Men det finns fler fördelar förutom det rent estetiska, menar Evelina Persson.
– De fyller en funktion också. Det är praktiskt att kunna skydda sig från solen.
Vilka hattar ska man ha 2015?
– I sommar är det väldigt mycket strå, vilket det alltid är på sommaren. Det är mycket Panama-hattar. Panamahattar är en stråhatt som kommer från Ecuador med ett speciellt strå. Det handlar inte om modellen utan själva strået, säger Evelina Persson.
Och vid lite finare tillfällen är kreationerna mer avancerade.
– Det är väldigt mycket små hattar som folk vill ha till bröllop, dop och så. De är mer som en dekoration. Sådana som kungligheter har när man ser dem. Folk tänker att de kan passa på vid mer festliga tillfällen, säger Evelina Persson.
Men även andra trender utmärker sig i år. Om någon trodde att kepsen var ute hade den helt fel.
– Det är mycket kepsar. Kanske inte bara en vanlig keps utan exempelvis en filtkeps eller en stråkeps. Det känns som en grej just nu, säger Evelina Persson.