Bröllopsklockorna ringer snart för norska hotellmagnaten Petter Stordalens dotter Emilie och hennes svenska kärlek Jens Bredberg.
I december är det dags för brudparet att kliva upp på altaret – men innan dess var det dags för möhippa för arvtagerskan. Något som ägde rum i Stockholm nyligen, bland annat på Stureplan.
På Instagram avslöjar hon flera glimtar från vännernas sliriga helg. Det skålades med drinkar, dansades med konfetti på fyllda dansgolv. Stordalen visade också upp ett par söndriga skor från det exklusiva märket Manolo Blahnik – som kostar runt 10 000 kronor paret.
Tackar sina vänner
I inlägget på Instagram passar hon också på att tacka ”den mest fantastiska grupp som hade ordnat festligheterna”. Hon tackade även koncernen Stureplansgruppen och lyxhotellet Bank Hotel.
Till sist bad hon också om ursäkt: ”Förlåt till alla som råkade korsa vår väg”.
https://www.instagram.com/p/CVIwDlJqn4F/?utm_source=ig_web_copy_link”Jag kommer att gråta”
Jens Bredberg och Emilie Stordalen träffades för ungefär nio år sedan på hotellet The Thief. Emilie studerade då utomlands och arbetade extra som hembiträde på pappans hotell när hon var hemma över sommaren. Några år senare blev de ett par.
I intervjun med VG Helg har Emilie tidigare berättat var bröllopet kommer äga rum.
– Det kommer att vara ett vinterbröllop i december på Copperhill Mountain i Åre, sa hon då.
