Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Kvinna rånad och bunden i hemmet

En kvinna i 60-årsåldern har blivit utsatt för ett brutalt rån i sitt eget hem.

Tre maskerade gärningsmän trängde sig in i bostaden, ryckte upp kvinnan ur sängen och bakband henne.

– Kvinnan har blivit utsatt för kraftigt våld, säger Tommy Lindh, polisens presstalesperson vid Värmlandspolisen.

Rånet inträffade i Eda kommun i Värmland någon gång mellan 07–08 på tisdagsmorgonen.

Männen slet alltså upp kvinnan ur sängen och band fast henne vid en stol. Männen sökte sedan igenom huset, kom över en summa kontanter och flydde sedan platsen i en bil.

Rånet skedde i morse.

– Vi valde att inte gå ut med detta offentligt förrän nu av spaningstekniska skäl, uppger Tommy Lindh vid 15.30-tiden.

Ingen gripen ännu

Ingen i trion är vid denna tidpunkt gripen.

– Vi har haft hundpatrull på plats och samarbetat med norska tullen, detta ligger nära gränsen. Ett uppslag vi jobbat efter är att de flytt över gränsen, men i nuläget vet vi inte om de gjort det.

Tommy Lindh uppger att kvinnan utsatts för kraftigt våld.

– Man har slitit upp henne ur sängen, tvingat ut henne i köket och bundit henne där på ett synnerligen brutalt sätt.


LÄS MER: Tre gripna efter brutalt rån i hemmet i Karlstad


Kvinnan har uppgett att gärningsmännen var maskerade, vuxna  och av utländsk härkomst. De bröt sig in i kvinnans hus genom att slå sönder en fönsterruta.

– Dessvärre kunde hon inte ge något signalement på bilen de försvann i eftersom hon var fortsatt bunden när gärningsmännen lämnade huset, säger Lindh.

Fick hjälp av granne

Kunde kvinnan ta sig loss själv?

– Nej, hon fick hjälp av en granne med att komma loss runt en timme efter att gärningsmännen lämnat huset.

Hur arbetar ni vidare nu?

– Vi kommer att ta dit nya hundpatruller, vi genomför brottsplats- och tekniska undersökningar och arbetar vidare på de uppslag vi fått under dagen.

Gärningsmännen ska endast ha fått med sig en mindre summa kontanter.

Har ni någon teori om varför just denna kvinna utsattes?

– Gärningsmännen har sannolikt trott att det fanns mer av värde i fastigheten än vad som var fallet, säger Tommy Lindh.