Polisen ska ha upptäckt den döda kvinnan vid 21-tiden på söndagskvällen.
– Det är fortfarande oklart hur hon har avlidit. Platsen är avspärrad och en teknisk undersökning kommer att genomgöras, säger Ann-Christin Löfstrand, vakthavande befäl vid polisen region Väst.
En person ska ha befunnit sig i lägenheten när polisen hittade kvinnan – personen greps misstänkt för mord, alternativt dråp.
– Brottsrubriceringen kan komma att justeras när vi vet mer om vad som har hänt, sa Ann-Christine Löfstrand under natten.
Gripen person har släppts
Tidigt på måndagsmorgonen hävde åklagaren gripandet av personen, men misstankarna mot personen kvarstår.
– Jag har inte detaljerna om varför åklagaren tagit det beslutet, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson vid polisen i region Väst.
Polisen kommer fortsätta utredningen under måndagen med en teknisk undersökning av lägenheten där kvinnan hittades.
I december hittades en äldre kvinna mördad i en annan lägenhet i samma område, men polisen tror inte det finns några kopplingar.
– Nej, det gör vi inte. Inte i nuläget i alla fall, säger Sten-Rune Timmersjö, chef för polisens avdelning för grova brott i Fyrbodal, till GP.
Kvinnans anhöriga har underättats.