Polis, räddningstjänst och ambulanser ryckte ut till Backa på Hisingen i Göteborg runt 17.20 på torsdagseftermiddagen.
Tre personer som hoppade från en balkong i samband med branden fördes till sjukhus för vård.
En man och en kvinna uppgavs på plats ha allvarliga skador. En tredje person, en äldre dam, ska vara livshotande skadad, enligt SVT. Två av dessa är brännskadade, oklar omfattning, den tredje har fallskador, enligt polisen.
85-åring livshotande skadad
På fredagseftermiddagen meddelar Sahlgrenska universitetssjukhuset att tillståndet för en 85-årig kvinna är fortsatt livshotande.
– Tillståndet för en kvinna i 35-årsåldern är stabilt och för mannen i 40-årsåldern är tillståndet lindrigt, säger Lisa Räng vid presstjänsten.
Ytterligare tre personer togs om hand av sjukvårdpersonal efter att ha andats in rök.
Insatsledaren Petter Backlund, berättar:
– Det var dramatiskt initialt. En person hoppade innan vi fått upp vår utrustning. Två andra hoppade i vår säck. Sen har vi tagit ut ytterligare tre personer i ett senare skede.

Brand i två lägenheter

Lägenheten som brann ligger på våning ett och de tre personerna som tvingades hoppa bodde på andra våningen, i lägenheten ovanför den där branden startade.
Kawan Garmawi, 28 år, kom hem från skolan och blev vittne till dramatiken.

– Jag såg först att det kom rök men plötsligt började det brinna väldigt kraftigt. Då såg jag hur personerna på balkongen hoppade. En hoppade ner mot balkongen under, men landade på räcket och fortsatte sedan rakt ner i marken. Det var otäckt att se.
Precis då kom räddningstjänsten fram, uppger Kawan Garmawi.
– De andra kunde hoppa ner i säcken som räddningstjänsten hade.
Det handlar om ett stort hyreshus. Fastigheten var kraftigt rökfylld, särskilt uppgången där det brann. Rökdykare kallades in.
Kunde inte tas ut
De som bodde i lägenheterna längre upp i trappuppgången fick stanna kvar för att inte bli rökskadade under räddningsarbetet, uppger insatschefen på plats.
– Vi kommer att gå igenom lägenhet för lägenhet. I vissa fall kommer vi nog att få bryta upp dörrar för att säkra att ingen person finns kvar som behöver vård, sa Petter Backlund.
De boende i uppgången samlades upp i en lokal i närområdet.
– De kommer inte att kunna återvända i natt, säger Backlund.
Vid 19-tiden var läget under kontroll.
Branden startade på en av husets nedre våningar. Men det är de boende i lägenheterna ovanför som togs om hand av sjukvården, enligt polisen. Detta för att röken stigit uppåt och därmed andades människor in rök. Räddningstjänsten bröt sig in i de lägenheter där man inte får något svar för att förvissa sig om att ingen ligger rökskadad.
Utreds som mordbrand
Enligt polisen utreds händelsen som mordbrand. En person är misstänkt. Enligt uppgift från polis på plats ska en person ha gripits, men det kunde polisens presstalesman inte bekräfta.
– Det är stora värden, stor spridningsrisk och många personer det berör, säger Fuxborg.
Vittnen på plats uppgav att det brunnit i samma lägenhet tidigare. Dock inte med samma ödesdigra konsekvenser som nu.
Elin och hennes mamma Helena bor i trappuppgången bredvid den uppgång där branden härjar.
– Vi bor i porten bredvid och får inte komma in i vår lägenhet. Det har brunnit här förut, berättade de.
– Vi har djur i lägenheten, men det ska inte vara någon fara, säger Elin.
En person boende i området berättade initialt att det var fullt pådrag och att polisen hade spärrat av ett stort område.
– Det brinner som fan. De har spärrat av hela området. Jag har aldrig sett sådan tjock rök förut. Det är något fruktansvärt. Det har varit full rulle här.

Under kvällen genomförde polis en teknisk undersökning för att utreda den misstänkta mordbranden. Räddningstjänsten säkrade att inga personer låg skadade i någon lägenhet.