Demonstrationen inleddes klockan 14.30 då deltagarna samlades i Bältesspännarparken i centrala Göteborg.
Därefter gick tåget att gå via Avenyn, Östra Hamngatan, Norra Hamngatan till Gustaf Adolfs Torg där det hölls en manifestation.
Det utfärdade demonstrationstillståndet sträcker sig fram till 18.30.
Svårt att ta sig fram
På förhand trodde polisen att det skulle bli svårt för göteborgarna att ta sig fram i innerstan. Polisen uppskattade att 5 000–10 000 personer kan komma att delta.
– Med tanke på att så många beräknas delta i demonstrationen, att det är Black friday och starten på julhandeln kommer det att bli trångt i centrala stan. Räkna med begränsad framkomlighet, var ute i god tid och följ aktuell trafikinformation, sa Anders Börjesson, biträdande polisområdeschef i Storgöteborg.
Vässtrafik skrev också så här på sin hemsida:
”På grund av den stora mängden folk kommer kollektivtrafiken i centrala Göteborg att läggas om från och med klockan 14:45 och fram till att alla demonstranter har anlänt till Gustaf Adolfs torg.
Hur lång tid detta tar beror på hur många som deltar i demonstrationen. Aktiviteterna på Gustaf Adolfs torg beräknas hålla på fram till klockan 17:00.
Vi uppmanar alla resenärer att vara ute i god tid och räkna med längre restid. ”
Polisen bevakar
Men några störningar blev det inte. Polisen bevakade demonstrationståget i trygghetsskapande syfte, bland annat med polishelikoptern.
Delvis på grund av att ”Fridays for future”-demonstrationen ägde rum samtidigt som det är Black friday och många människor i omlopp på stan.
– Det har varit lugnt och demonstrationen har genomförts utan störningar. Cirka 2000 till 3000 personer deltog mellan Bältespännarparken och Gustaf Adolfs torg, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region väst.
Hon säger vidare:
– Vi stängde av trafiken under perioden när de gick från Bältespännarparken, men det har gått lugnt till väga och flutit på. Det var ingen påverkan utöver det.