Luciakröningen i Uddevalla kyrka brukar vara en populär högtid med många besökare – men i år får Uddevalla ingen egen lucia, skriver Bohusläningen.
Anledningen är att bara sex gymnasieungdomar har anmält sig till luciatåget. För att kunna genomföra firandet krävs minst tio.
– Vi har kämpat på flera olika sätt för att få traditionen att leva vidare, men vi misslyckas med att engagera ungdomarna. Det är jättetråkigt, så vi får göra en paus och tänka om och göra annorlunda nästa år. Vi vill väldigt gärna att traditionen ska leva vidare, säger Ingela Haglund Hansson, samordnare på Uddevalla Rotary Skansen, till Bohusläningen.
Meddelade äldreboendena
Hon säger att man försökt locka deltagare i både sociala medier och tidningar – men misslyckats.
– Vi har haft samma rutiner som tidigare år men i år gick det inte, säger Haglund Hansson till Bohusläningen.
Under torsdagskvällen fick de företag och äldreboenden som anmält att de vill ha besök beskedet om att årets luciatåg inte blir av.