Skandinaviens första gatufotofestival äger rum i Göteborg den 17 till 18 september på Vega Bryggeri på Ringön.
Förutom föreläsningar och ”Pecha Kucha” – där sex gatufotografer visar upp 20 bilder var – ska så klart priser delas ut.
I färgfotokategorin är GT:s fotograf Hanna Brunlöf Windell en av de som tävlar.
Den nominerade bilden tog hon under sin praktik i Johannesburg, Sydafrika, 2017.
– Jag skulle bevaka Ahmed Kathradas begravning, han var en väldigt stor frihetskämpe. Det var en ganska stressig dag, det var rörigt och kaosartat, och ganska svårt att ta bilder överhuvudtaget, berättar hon.

Ahmed Kathrada, som kämpade mot apartheidregimen, dömdes till livstids fängelse samtidigt som Nelson Mandela, och satt fängslad på Robben Island.
– I stora folksamlingar blir det lätt att det bara blir en stor massa där ingenting sticker ut. Men jag minns så tydligt att den här mannen plötsligt stack upp där och såg ut att ha ett ögonblick för sig själv, han såg orolig ut men ändå dagdrömmande, berättar Hanna Brunlöf Windell.
”Kul att någon annan såg det jag såg”
Bilden publicerades aldrig, och har aldrig visats förrän nu.
– Det har alltid varit en av mina favoritbilder, så därför var det kul att någon annan såg det som jag såg i den.
Bilden kommer att ställas ut på festivalområdet tillsammans med de andra nominerade bidragen.
Så sent som i mars i år vann Hanna andrapris i Årets Bild 2021, i kategorin nyhetsreportage inrikes, för sina bilder från Black Lives Matter-demonstrationen i Göteborg förra året.