På torsdagsförmiddagen var det fullt pompa och ståt utanför IT-gymnasiet i Göteborg. Det vankades kungligt besök, och inte av vem som helst. Hertiginnan av York, Sarah Ferguson kom för att visa sin uppskattning för elevernas bidrag till The Perfect World Foundation, och arbetet med att rädda elefanterna i världen.
Under sin korta vistelse på gymnasiet skickade hon ett råd till det Svenska kungahuset.
– Jag gillar inte att säga åt folk vad de ska göra, men hjälper mina råd så blir jag glad - lär era barn om ödmjukhet så fort som möjligt, säger Hertiginnan.
Hertiginnan Sarah av York har själv två barn som föddes in kungahuset och hon menar att det är ingen lätt tillvaro för ett barn att förstå.
Gick till en klinik för cancersjuka
– De blev "valda", från den tiden de föddes att stå i rampljuset. Jag uppfostrade dem att förstå att det är ett stort jobb, att växa upp berömd. Men, med det kommer mycket fördelar, det gör det verkligen, men också mycket ansvar. Man måste lära sig balansen, säger Sarah Ferguson.
För att visa sina barn och få dem att förstå att livet inte är något man ska ta för givet, tog hon med döttrarna till en klinik för cancersjuka tonåringar.
– Tonåringarna låg för döden. När mina döttrar förstod att de här tonåringarna inte skulle leva länge till, förstod de ödmjukhet. Jag gick inte dit när de var alldeles för unga, men i dag jobbar det mycket med att ge tillbaks och sprida kunskap, säger Sarah Ferguson.
Hon avslutar, precis som hon inledde sitt tal till gymnasieeleverna.
– Var ärliga med er själva, oavsett vad det gäller. Det tog lång tid för mig att lära mig det.
Följ GT på Facebook och Twitter – där kan du diskutera och kommentera alla våra artiklar!