1 mars: En 45-årig kvinna skjuts ihjäl med ett hagelgevär ute på gatan i Högsbo. Kvinnans tidigare sambo grips några rimmar senare misstänkt för mord.
12 mars: En kvinna i 50-årsåldern hittas död i en lägenhet i Flatås. En 23-årig manlig släkting sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för grovt vållande till annans död.
24 mars: En kvinna hittas död i en lägenhet på Hisingen - en man i 55-årsåldern är anhållen misstänkt för mord.
Tre uppmärksammade brott som inträffat under relativt kort tid i Göteborgsområdet.
I två av dem har det handlat om svartsjuka och separationssvårigheter från mannens sida.
- Det är det vanligaste motivet. Jag gjorde en studie för Brå för snart sex år sen där jag gick igenom 15 års dödligt våld mot kvinnor i nära relationer. I omkring 60 procent av fallen var det separation och svartsjuka som låg bakom, säger Mikael Rying som är kriminolog på Mittuniversitetet och expert på dödligt våld.
Går i perioder
Han poängterar att det är viktigt att hålla isär de tre fallen.
- Det ena var ett mord i en lägenhet, det andra på öppen gata och det tredje alkoholinfluerat, möjlig vådaskjutning vad jag förstår, säger han.
När det gäller för Sverige i allmänhet har antalet kvinnor som mördas av män varit på samma nivå sedan 1990. Om man ser till befolkningsökning kan man därför säga att det rentav minskat. Jämför man ännu längre bak i tiden har det gått kraftigt tillbaka.
Men det går samtidigt i perioder.
- Ofta kan det komma i klump - och sen kanske det inte blir ett sådant här mord på ett halvår i Göteborg, säger Mikael Rying som inte tror det finns någon risk för att flera uppmärksammade fall kan "smitta av sig".
- Nej. Det är ren slump. Det är inte vilka män som helst som begår sådana här brott, menar han.
Män med problem i livet
Enligt Rying kan man grovt säga att det finns två kategorier av män som begår sådana här brott.
* Psykiskt sjuka som är djupt deprimerade och som tar med sig frun eller hela familjen i döden.
* Personlighetsstörda män med missbruksproblem, som är arbetslösa och som tidigare hotat eller misshandlat kvinnan.
- Det är män som har stora problem i livet. De har svårt att hantera separationer, är impulsstyrda, lättkränkta. De är helt enkelt omogna känslomässigt har svårt att hantera sådana här situationer.