Enligt tidningen är det det andra utbrottet hos personalen på en och samma avdelning och sammanlagt har alltså 25 personer bekräftats vara smittade.
Också vid det tidigare utbrottet drog man in flera vårdplatser på grund av smittan.
Cornelia Bergdahl, chefläkare på Sjuhusen i Väster, beklagar det inträffade.
– Det är naturligtvis extremt olyckligt och nu måste vi fundera över hur det har kunnat sprida sig så här, säger hon till Kungälvs-Posten.
– All personal som visat sig smittade, med eller utan symptom är förstås hemma. Det vi jobbar med nu är smittspårning och vi behöver också skärpa hur vi använder skyddsutrustning på ett effektivt sätt, inte bara i kontakt med patienter utan också mellan personal, säger hon vidare till tidningen.
Operationer ställs in
I praktiken innebär intagningsstoppet att sjukhuset bland annat fått ställa in planerade vårdbesök och operationer.
Enligt Kungälvs-Posten är både Vårdförbundet och Läkarförbundet kritiska till det inträffade.
Tidningen skriver att det för närvande finns 16 patienter på Kungälvs sjukhus som vårdas för corona.