Under tisdagseftermiddagen väntade många sig att kunna beskåda Försvarsmaktens årliga överflygning av en rad västsvenska städer. Men invånare i bland annat Falköping och Borås blev snuvade på konfekten. Upprörda personer har kommenterat på Skaraborgs flygflottilj F7:s Facebooksida.
"Riktigt dåligt"
"Här stod vi i Borås och frös till ingen nytta", skriver en besviken person.
"Blir faktiskt besviken. Det kan ju skriva om det blir ändrar, nu har jag stått i kylan i 30 min och väntat. Riktigt dåligt", skriver en annan.
LÄS OCKSÅ: Jas 39 Gripen skickar julhälsning till västsverige
Enligt informationsansvarig på Skaraborgs flyggflottilj, har man tvingats att lägga om rutten på grund av för dålig väderlek.

Försvarsmakten: "För dåligt väder"
– Det är svårt att säga exakt varför, eftersom att det är beslut som tas av piloterna i luften. Vad jag förstår så har man avbrutit på grund av det är för dåligt väder på den östra delen av rutten.
Omläggningen resulterade bland annat i att flygplanen passerade Göteborg en timme före utsatt tid, men de kom tillbaka senare på utsatt tid, strax före klockan 15.
Jas-planen flög i cirka 500 km/h på som lägst 400 meters höjd.
"Efter en timma och tjugo minuter, i tre dimensioner, med fem meter mellan flygplanen och i fem hundra kilometer i timmen, är piloterna ganska julmöra", skriver flygflottiljen på sin Facebooksida.