Coronautbrottet har drastiskt satt sina spår i våra konsumtionsvanor. Inom sektorn hotell och restaurang är det nattsvart. Även många butiker går på knäna och på onsdagen lämnade klädkedjan Joy in konkursansökan – förvisso efter långvariga problem med lönsamheten.
Läget i handeln är prekärt enligt vd:n Karin Johansson. Vissa varuhus tappat så mycket som 70 procent i försäljning de senaste dagarna. Situationen för många företag blir bara värre för varje dag som går
”Nattsvart i butikshandeln”
– På sina håll är det i princip lika nattsvart inom butikshandeln som det är för hotell- och restaurangbranschen, uppger Johansson för Di.
I ett pressmeddelande från Svensk Handel utvecklar vd:n.
– Jag är djupt oroad över hur situationen kommer att slå mot handelns företag och de många jobb som branschen skapar. När kunderna uteblir är det omöjligt att för handeln att fortsätta att betala lika höga hyresnivåer som tidigare, säger Karin Johansson, vd på Svensk Handel.
Regeringen presenterade i måndags ett stödpaket på totalt 300 miljarder kronor. Men Svensk Handel efterlyser fler åtgärder. Att införa korttidsarbete med stöd från staten räcker inte för många av företagen som nu ligger i riskzonen.
– För att rädda butikernas överlevnad skulle vi behöva ett tillfälligt hyresstopp, säger Svensk Handel-vd:n.
Hyrorna är, efter personalkostnaderna, den största kostnadsposten för sällanköpsvaruhandeln