Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Efter rekordnivåerna – priset på olja rasar

Nordeas Thina Saltvedt om oljepriset som är uppe på högsta nivån sedan 2008.
Oljepriset faller med 13 procent efter rusning mot rekordnivåer tidigare i veckan.
Foto: FRIEDEMANN VOGEL / EPA / TT / EPA TT NYHETSBYRÅN

Oljepriset faller med 13 procent – efter rusning mot rekordnivåer tidigare i veckan. 

Det efter att flera länder uppgett att de är beredda att öka sin produktion när USA beslutat stoppa rysk olja i landet.

Priset på råolja har ökat kraftigt sedan Rysslands invasion av Ukraina och nådde sin topp efter att den amerikanske utrikesministern Antony Blinken i helgen meddelade att USA överväger att stoppa importen av olja och naturgas från Ryssland.

Men samtidigt uppger nu flera länder att de vill öka sin oljeproduktion, vilket får priserna att falla nedåt med hela 13 procent under dagen. 

Flera länder beredda att växla upp

Irak har sagt att de kommer öka sin produktion om de oljeexporterande ländernas organisation Opec vill, och även USA vill få upp produktionen, enligt Reuters.

På onsdagen sa också Förenade Arabemiratens ambassadör i USA, Yousef Al Otaiba, att hans land vill skruva upp produktionen om Opec tillåter. 

Uttalandet fick priset på Brentolja, från på olja som tillverkas i Nordsjön, att sjunka kraftigt. Klockan 20 på onsdagen var priset 111 dollar fatet.

Starka reaktioner på de skyhöga bränslepriserna

Malik, 61: ”Det blir dyrt för mig och min familj”.