Med sin Youtube-kanal, marknadsförda Instagram-inlägg och tv-produktioner som Wahlgrens värld skrapade hon ihop en hisnande vinst på drygt 27 miljoner kronor i sitt bolag Bianca Ingrosso AB.
Men det är inte bara genom det bolaget hon får sina pengar. Bianca Ingrosso och Alice Stenlöf la visserligen ner den populära podden ”Alice och Bianca: Har du sagt A får du säga B” i augusti i fjol. Ändå är intäkterna från influencerns poddande allt annat än blygsam.
Poddar för miljoner
I bolaget Bibbz AB – som är tillägnat podcastverksamhet – omsatte hon 1,3 miljoner kronor och gjorde ett resultat på cirka 450 000 kronor. Året dessförinnan uppgick omsättningen till 917 000 kronor – det var dock inte räknat på hela året.
Bianca Ingrosso unnar sig i år en utdelning på 177 000 kronor från bolaget och sparar resten i bolaget.
Tjänar bäst på sminkföretaget
Bianca Ingrosso berättade i våras på sin Youtube-kanal om var hennes största källa till inkomster finns:
– Som det ser ut just nu så tjänar jag bäst på Caia. Det är Caia och samarbetena som jag tjänar bäst på. Men absolut bäst är Caia.
Som delägare i Beauty Icons AB, som ligger bakom sminkföretaget Caia Cosmetics, finns det ytterligare en rejäl intäktskälla för henne. Bokslutet för 2019 är inte offentligt, men i fjol omsatte företaget 8,7 miljoner kronor och gjorde en vinst på 2,6 miljoner kronor.