Ur ett europeiskt perspektiv har vi i Sverige relativt höga löner – och mindre lönespridning än många andra.
Det uppger Peder Bertilsson, lönestrateg på fackförbundet Ledarna.
– Men de flesta är nog överens om att ett hållbart och starkt samhälle är ett samhälle där skillnaderna inte blir större än att de kan accepteras av befolkningen, säger han.
Så hur stor lönespridning har vi då?
Under 40 som tjänade mest 2021
Expressen har tidigare tittat på de 100 personer i Sverige med högst inkomst totalt sett, inklusive kapital, och har nu även tagit fram en lista på de 100 personer under 40 år som hade högst förvärvsinkomst, där lön ingår (se fotnot), inkomståret 2021.
Den toppas av Christoffer Rutgersson, 36, sen i höstas vd på fintechbolaget Qliro, som drog in 32,7 miljoner kronor.
Tvåa på listan är Asli Tunhammar, 31, som hade en förvärvsinkomst på 30,7 miljoner kronor. Hon jobbar enligt Linkedin med affärsstrategi på Palantir technologies, ett globalt bolag som utvecklar mjukvarulösningar.
Därefter kommer konsultbolaget Turner & Townsends Sverigechef Nima Aase, 33, som deklarerade för 28,9 miljoner kronor. Sen fortsätter listan ner till en förvärvsinkomst på drygt 6,4 miljoner kronor på plats 100.
Det kan jämföras med den genomsnittliga lönen (se fotnot) för 2021: cirka 445 200 kronor.
Det styr lönenivåerna
Enligt Peder Bertilsson ser man från Ledarnas sida de högsta lönerna hos chefer inom bank, finans och försäkring, samt hos vd:ar i industrisfären. På Expressens listor kan man även se höga löner och kapitalinkomster inom IT och tech.
Men de höga lönerna i sig är ”inget självändamål”, enligt lönestrategen.
– Ofta är det organisationers behov, marknadskrafter och individers erfarenhet och kompetens som formar lönenivåer. Företagen betalar det man tycker sig ha råd med utifrån det rekryteringsbehov man har. Ledare i höga befattningar är nyckelpersoner och lönesätts högre än andra befattningar.

Peder Bertilsson säger att höga löner kan bidra till att företag kan anställa konkurrenskraftig personal, och få kompetenta ledare – och därmed skatter – att stanna i Sverige.
– Det är bra för organisationernas konkurrenskraft och i förlängningen för dess överlevnad.
LO: ”Handlar om rättvisa”
På LO, som samlar 14 fackförbund, säger chefsekonomen Laura Hartman att det visserligen kan vara motiverat med ”en viss spridning” av löner och inkomster, men att det uppstår problem om spridningen blir för stor.
Hon betonar att det dock framför allt är kapitalinkomster, inte lön, som bidrar till växande klyftor i Sverige.
– I grunden handlar det om rättvisa. Det blir problematiskt om de värden som vi i ett samhälle gemensamt skapar hamnar för mycket hos vissa individer och inte hos alla, säger Laura Hartman.

Hon nämner en rad problem som kan uppstå om spridningen av inkomster i ett samhälle blir för stor: minskad efterfrågan och därmed mindre tillväxt, att man inte tar vara på humankapitalet, sämre hälsa i vissa inkomstgrupper och en känsla av missnöje som kan bidra till minskad tillit för samhället och bli grogrund för populism och social oro.
Få chefer med mångmiljonlöner
Kan inte högre löner bidra till att kompetens och skatter stannar i Sverige?
– Även om en del kompetens och skatt stannar i Sverige ska det ställas mot allt som är en nackdel med en allt för stor inkomstspridning.
Vad skapar då motivation i arbetet?
– Tittar man på psykologisk forskning om vad som skapar motivation är det mycket inre faktorer. Det handlar om ledning, styrning, hur ens kompetens tas till vara, hur mycket man kan påverka sin arbetssituation. Det är när dessa faktorer inte finns på plats som yttre motivationsfaktorer, som lön och andra materiella förmåner, spelar större roll. Jobbar man aktivt med den här typen av inre motivationsfaktorer kan man locka folk till olika yrken utan att behöva erbjuda jättehöga löner.
Peder Bertilsson på Ledarna betonar att det är ”ett fåtal” bolag som har lönenivåer på flera miljoner kronor om året. Ofta handlar det då om globala aktörer.
– Resten av Sveriges cirka 400 000 chefers lönenivåer är generellt på ett helt annat plan. Det är bolagsstyrelserna som anser att deras chefer på den här nivån har ett stort ansvar för hela verksamhetens utveckling och resultat, och att de då ska ha de här lönenivåerna.
https://datawrapper.dwcdn.net/4BYG4/2/Fotnot: Uppgifterna om personerna som tjänar mest är hämtade från offentliga register, bolagshemsidor och Linkedin.
Inkomsterna rör förvärvsinkomster, som är inkomst från tjänst och näringsverksamhet och inkluderar exempelvis lön, bonusar och förmåner. Det inkluderar inte kapitalinkomster. Personer med skyddade personuppgifter och personer folkbokförda utomlands finns inte med på listan.
Lön är ett annat begrepp än inkomst. I artikeln görs dock en jämförelse mellan höga förvärvsinkomster och snittlön, detta för att om man skulle jämföra med snittförvärvsinkomsten inkluderas även pension, föräldrapenning och arbetslöshetspenning.