Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Flera Ica-handlare slutar med paket från Postnord

Långa köer till Ica paketutlämning är inget ovanligt.
Foto: Ica.
Nu har paket från Postnord gjort sitt hos Ica.
Foto: MARCUS ERICSSON/TT / TT NYHETSBYRÅN

Först Black Friday och sedan julhandel gjorde att postombud gick på knäna. 

Nu slutar flera butiker att lämna ut paket från Postnord.

– Volymerna sväljs inte i det befintliga nätet vi har i dag, säger Annette Rihagen, chef för Postnords ombudsnät, till DN

Den senaste tiden har det på flera håll rapporterats om Ica-handlare som lägger ner sina postombud. 

Förklaringen är den ökande tillväxten inom e-handeln. En tillväxt som inte verkar ha någon ände.

Att detta inträffar nu har sin orsak i det nya ramavtal mellan Ica och Postnord som snart ska träda i kraft. 

Det betyder att det är de enskilda butikerna själva som bestämmer om ska skriva på eller inte. 

Enligt Icas presstjänst var det i fredags runt 15 av Icas butiker som valt att inte skriva på något nytt avtal.

– Många butiker upplever att det är resurskrävande att vara postombud, både när det gäller personal och yta, säger Emelie Ericson, pressansvarig på Ica, till DN.



”Utrymmet blev avgörande”

 På Ica Kvantum i Vallentuna norr om Stockholm är Victor Karlsson marknadsansvarig. 

Till DN säger Victor Karlsson:

– Det var utrymmet som blev avgörande för oss. Vi hade inte möjlighet att ta ännu mer säljyta i anspråk för att bygga ut postrummet i takt med hur näthandeln växer.

Han konstaterar också att det postrum butiken byggde för drygt tio år sedan var anpassat efter volymerna som var aktuella då. 

Ica har, enligt DN, inte velat uttala sig mer om frågan. Ica framhåller att fortfarande är omkring 760 av deras butiker även postombud. 

Postnord konstaterar att flera butiker inte valt att teckna nya avtal. 

Problemet gäller inte för hela landet. Det är kring de större städerna som utmaningen finns –i takt med e-handelns framfart. 

Brukar du hämta ut dina paket på Ica?