Sveriges bruttonationalprodukt, BNP, minskar under det andra kvartalet och KI beskriver inbromsningen av högkonjunkturen som oväntad snabb. Kärvare tider kan vara att vänta på många håll.
Orderingången har minskat
I den svenska tillverkningsindustrin har stämningsläget försämrats snabbt den senaste tiden, skriver KI i en uppdatering av konjunkturläget. Samtidigt minskar orderingången för exportindustrin.
Ett exempel är Volvo Group som, trots ett lysande resultat för första halvåret, drar ned på produktionen av lastvagnar. Orsak: minskad orderingång.
Minskad efterfrågan på lastbilar och tunga fordon beskrivs ibland som en typisk indikation på förestående lågkonjunktur. Så långt sträcker sig inte KI:s analys, men man konstaterar att utsikterna för den svenska ekonomin nu ser något sämre ut än i juni.
Sysselsättningen i Sverige minskade med 0,2 procent under det andra kvartalet och har därmed fallit två kvartal i rad.
KI: Ingen räntehöjning
Högkonjunkturen bedöms ändå bestå i år, men den ebbar gradvis ut nästa år, enligt KI. Inflationen faller tillbaka i år och blir något lägre än 2 procent både i år och nästa år.
KI bedömer inte att Riksbanken kommer att höja räntan förrän tidigast hösten 2020. Lägre räntor i omvärlden och bidrar till att Riksbanken måste avvakta.