Framför allt handlar det om att göra det lättare att få sjuk- och aktivitetsersättning, berättar Ardalan Shekarabi.
– Ytterst få får tillgång till den ekonomiska ersättningen, säger socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi.
Men enligt förslaget ska det också bli mer pengar i fickan för personer som får sjuk- och aktivitetsstöd. Det handlar bland annat om skattesänkningar och ett höjt bostadstillägg.
– Nu går vi fram med förslag om att garantinivån i sjuk- och aktivitetsersättningen ska höjas. Det kommer innebära bättre ekonomi för 160 000 människor, en grupp som vi vet är ekonomiskt sårbar, säger Ardalan Shekarabi.
”En lättnad för många”
Enligt Lena Hallengren görs nu också den största satsningen på personlig assistans på många år. Socialministern hävdar att 2000 fler personer, varav 200 barn, kommer få rätt till assistans.
– Kostnaden beräknas för 712 miljoner till 2023 och när reformen är fullt utbyggt 3,56 miljarder per år.
– Det är en lättnad för många vuxna och barn som slipper gå runt med en klump i magen och fundera på hur assistansen ser ut framöver, säger socialminister Lena Hallengren.
Man vill även höja underhållsstödet till ensamstående föräldrar med barn i åldrarna sju till tio år samt inrätta ett nationellt kunskapscentrum för intellektuell funktionsnedsättning och autism.