De senaste åren har det dykt upp märkliga annonser på sociala medier. På annonserna, som är utformade som tidningsartiklar med logotyper från etablerade svenska medier, syns svenska kändisar som i tv-program avslöjat hur de blir rika på att investera bitcoin.
Vilket inte är sant.
Upplägget med de falska annonserna och artiklarna följer en given mall oavsett språk, skriver Dagens Nyheter.
Tidningen har tagit del av drygt 800 falska artiklar på svenska. I de påhittade artiklarna syns det bilder på de svenska kändisarna tillsammans med programledaren Fredrik Skavlan – i hans program på SVT påstås det att kändisarna avslöjat en ”fantastisk investeringsmöjlighet”.
– De skriver att jag vara nära konkurs och sedan blev mångmiljonär på bitcoin. Det är klart att jag blir förbannad varje gång jag ser det, säger Steffo Törnquist, till DN.
20 svenska kändisar
Enligt DN:s granskning är det totalt 20 svenska kändisar som utnyttjas av det amerikanska företaget Ads Inc Media.
Bland andra Björn Borg, Alicia Vikander, Peter Forsberg, Zlatan Ibrahimovic och Jenny Alversjö.
– Det är oftast människor som inte har så mycket sparade pengar men de vill bli framgångsrika och ser oss som trovärdiga förebilder och det gör mig ännu mer bedrövad, säger Alversjö till DN.
Drog in över en miljon dollar
DN tillsammans med andra internationella medier har kommit fram till att företaget ”Ads Inc Media, i San Diego i Kalifornien ligger bakom bluffannonserna.
Företagets grundare, Anders Burke, dog i en helikopterkrasch 2019 och formellt är det hans dödsbo som är ägare.
Och enligt granskningen drog Burke in 1,15 miljoner dollar på bland annat bluffannonserna, andra kvartalet 2019.