Marie och Gustav Mandelmann har drivit den numera riksbekanta gården i Djupadal på Österlen i Skåne som enskild firma sedan 1996.
Efter fyra säsonger av TV4:s succéserie ”Mandelmanns gård” var intresset stort för gården och paret bildade 2018 aktiebolaget Mandeldalen AB.
– Vi har tagit hjälp av en redovisningsfirma som hjälper oss med att bland annat betala tillbaka uppskjuten skatt som vi samlat på oss, säger Marie Mandelmann, som är företagets vd. Maken är vice vd och alla barnen sitter som suppleanter i styrelsen.
Omsättningen första räkenskapsåret, som omfattade 15 månader, blev 10,8 miljoner kronor.
Vinsten efter skatt stannade på drygt 1,5 miljoner. Men någon utdelning har aldrig varit aktuell. Överskottet återinvesteras i bolaget.
Under den grönskande delen av året i fjol - juli-september - besöktes gården av 40 000 besökare varav 25 000 var vuxna betalande.
På gården finns ett trädgårdskök som serverar mat odlad på gården. Man kan även köpa frukt, grönsaker, bär, kött och parets böcker på gården.

”Svårt att få ihop det”
Marie och maken Gustaf förstod ganska tidigt att coronapandemin innebar att man skulle tvingas hålla stängt under årets säsong. De anpassade verksamheten därefter och skar ner på odlandet av tomater och andra grönsaker.
– Vi kommer få svårt att få ihop det. Men vi fixar det. Vi är självförsörjande, säger Marie.
När Expressen når Marie står hon och målar dörrar och fönster under tiden.
– Nu hinner vi med allt sådant där som vi inte hunnit under de senaste 24 åren, säger hon.
De bygger även om gårdsbutiken och parkeringen. Men p-platsen blir inte större för att möta fler besökare - den blir mindre.
– Vi gör inte som många andra gör och maxar. Vi går åt andra hållet, gör det bara hållbart. Vi kommer till och med att gå ner i antalet besökare. Få det mer rimligt.
– Vi hade kunnat göra allt större och ha öppet varje dag och öppna filialer. Men vi gör i stället tvärtom. Vi vill bara göra det hållbart. Det handlar inte om att vi ska tjäna mer pengar.
Samtidigt pågår inspelningen av den femte säsongen av ”Mandelmanns gård”. De har nu kommit halvvägs in i serien. I början av augusti återkommer produktionsbolaget och filmar fortsättningen.
Hur har pandemin påverkat er under inspelningen?
– Till en början undrade vi vad som skulle hända. Men vi har anpassat oss under tiden. Vi spritar oss, håller avstånd och kramas inte lika ofta.
Fakta: Mandeldalen AB
Bildades i september 2018 och det första räkenskapsåret omfattar tiden 15 månader fram till sista december 2019.
Medelantalet anställda årsarbetare var 9.
Omsättningen var 10 808 000 kronor.
Resultat efter finansnetto: 2 524 000 kronor
Årets resultat: 1 532 000 kronor
Av bokslutet framgår även att det finns planer på att skriva en ny bok.