Återstarten av reaktor 4 i Ringhals skjuts upp.
Reaktorn fick stängas ned i höstas efter skador i en tryckhållare, och sedan tidigare har Vattenfall meddelat att det skulle vara åtgärdat och i gång till i början av året.
Nu försenas det till den 19 mars, rapporterar Reuters.
Nedstängningen av reaktorn skedde samtidigt som elpriserna rusat i Sverige under vintern.
Dock förväntas förlängningen inte ge någon stor påverkan på elpriset – även om kallt och vindstilla väder kan ändra på det.
– Men ingen vet hur vädret blir, säger Johan Sigvardsson, analytiker på elhandelsbolaget Bixia, till TT.
Blir det kyla, som ökar energibehovet, och vindstilla, som stoppar vindkraftverken, kan det förlänga stoppet i Ringhals få större effekt.
Ringhals presschef Anna Collin säger till DN att de känner sig säkra på att den nya tidsplanen kommer hålla.
– Vi är i slutfasen av ett omfattande och komplext reparationsarbete. Nu har vi tidsatt de åtgärder som är kvar att göra och beslutat att flytta fram omstarten.