Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Fyra anhölls efter Ekobrottsmyndighetens razzia på Stockholmsbörsen

Razzian mot Stockholms-börsen ingick som en pusselbit i en större brottsutredning som pågått under minst ett år.
Foto: MAXIM THORE / BILDBYRÅN

Fyra personer anhölls efter Ekobrottsmyndigheten, EBM:s razzia i Nasdaq-börsens lokaler i Frihamnen i Stockholm.

Den ovanliga aktionen bekräftas av kammaråklagare Pontus Hamilton.

– Det gäller en pågående förundersökning, säger han.

Brotten gäller grovt insiderbrott.

Platsen där Ekobrottsmyndighetens utredare slog till är hjärtat av den svenska börshandeln.

Det är oklart om någon av de anhållna är anställd på Nasdaq-börsen.

Tre av de misstänkta greps vid en razzia i tisdags morse. De tre greps i sina bostäder strax efter klockan 6 på morgonen. Trion var då redan anhållna i sin frånvaro. Den fjärde personen anhölls på EBM:s högkvarter på Kungsholmen i går morse. 

– Den fjärde personen är släppt efter förhör. Misstankarnas försvagades och personen misstänks inte utgöra någon fara för utredningen, säger kammaråklagare Pontus Hamilton.

De fyra har försetts med var sin försvarsadvokat och senast i morgon klockan 12 måste kammaråklagare Pontus Hamilton fatta beslut om de tre som fortfarande är anhållna ska begäras häktade.

Enligt handlingar från Ekobrottsmyndigheten ska de misstänkta brotten ha pågått under tiden oktober 2021 till och med maj 2022.

Omfattande sekretess råder kring utredningen som primärt inte är riktad mot Stockholmsbörsen. Men utredarna var ute efter material i en pågående brottsutredning och ansåg att det kunde finnas material hos Nasdaq.

I samband med razzian begärde utredarna ut specifika uppgifter.

Vad för slags uppgifter det rör sig om är inte känt. Men Expressens uppgiftslämnare uppger att det material som EBM:s utredare var intresserad av finns i digital form.

Brottsutredningen inleddes efter en anmälan utifrån.

– Sedan har vi genom eget utredningsarbete nystat vidare, säger kammaråklagare Pontus Hamilton.

”Brott kopplade till finansmarknaden”

Kammaråklagare Pontus Hamilton – som leder förundersökningen – är anställd vid EBM:s finansmarknadskammare. Där handläggs misstänkta brott kopplade till börsbolag. Däribland insiderbrott, obehörigt röjande av insiderinformation och marknadsmanipulation.

– Jag vill inte närmare gå in på vad det rör sig om för uppgifter men det gäller brott kopplade till finansmarknaden. Marknadsmissbruksbrott, säger Pontus Hamilton. Och tillägger:

– Det är klart att det är kopplat till handeln som skett på Nasdaqbörsen.

I anslutning till husrannsakan på Stockholmsbörsen hölls också ett förhör. Ingen blev dock delgiven misstanke om brott.

Enligt Pontus Hamilton har utredningen pågått under mer än ett år.

– Det är inget som har kommit hastigt på.

En polisaktion mot Nasdaqbörsen – till vardags kallad Stockholmsbörsen – är mycket ovanlig.

Fakta straff ekobrott

För insiderbrott och marknadsmanipulation kan man dömas till fängelse i högst två år.

Grovt insiderbrott respektive grov marknadsmanipulation kan ge fängelse i lägst sex månader och högst sex år.

Straff för obehörigt röjande av insiderinformation är böter eller fängelse i högst två år.

KÄLLA: EBM

Nasdaq: ”Vi samarbetar”

Från börsens sida har man inte offentliggjort något om aktionen. Men på onsdagskvällen bekräftade börsen EBM:s aktion.

– Polisen har varit i kontakt med oss gällande en bredare utredning de genomför. Vi samarbetar med dem och har inga ytterligare kommentarer då utredningen är pågående, säger Erik Gruvfors, pressansvarig hos Nasdaq i Stockholm.