Mycket har hänt sedan Isabella Löwengrip sommarpratade i fjol.
Efter tunga besked om uteblivna samarbeten kring hennes skönhetsprodukter tvingades Isabella Löwengrip att dra i handbromsen i höstas.
USA-planerna lades på is och anställda fick lämna bolaget.
I november förklarade hon för Expressen att all fokus skulle läggas på kärnverksamheten i hennes imperium – Löwengrip Beauty, som hon ägde med parhästen Pingis Hadenius.
All satsning riktades mot Skandinavien, men när ett bud från norska skönhetsdistributören Dermanordic kom in i februari tog Löwengrip och Hadenius det.
– Efter att ha varit influenser i halva mitt liv är det särskilt roligt att kunna visa att det är möjligt att bygga starka bolag sprungen ur sociala medier. Att en ledande aktör som Dermanordic förvärvar Löwengrip är ett kvitto på att vi har utvecklat ett varumärke med produkter som står sig starka på marknaden. Från starten har vi lagt stor vikt på produktkvalitet och produktion i Sverige vilket vi kommer att fortsätta med under Dermanordic ägande, sa Isabella Löwengrip till Expressen då.
Sedan i höstas har bolag efter bolag fasts ut från Löwengrips verksamhet.
Håraccessoarbolag Hermine Hold såldes, liksom Löwengrips ägande i Nordic Tech House.
Nu avslöjar Di Digital att ytterligare ett bolag läggs till handlingarna: Löwengrip Social Relations.
Bolaget – som ska hjälpa företag att driva kampanjer i sociala medier – har likviderats på eget initiativ. Omsättningen var blygsam, enligt Di Digital: 130 000 kronor i fjol och runt en halv miljon året innan.
I dag finns ett viktigt bolag kvar: Löwengrip Invest, där huvuddelen av inkomsterna (17 miljoner i omsättning i fjol) kommer från hennes roll som influencer på Instagram och reklamintäkter från bloggen.