Den legendariske möbelhandlaren flyttade de sista åren av sitt liv tillbaka till sitt älskade Bölsö, familjegården där även hans aska spreds i våras.
Vid genomgången av alla dokument och andra papper som finns i fastigheten hittade Ingvar Kamprads assistent sedan många år, Eva Lundell Fragnier, ett brev vars existens var okänt. Det är ett sorts avskedsbrev till personalen, med instruktioner om hur företagets traditioner ska leva vidare.
”Mentorskapet är den viktigaste formen för utbildning och lycka”, skriver han.
Till den äldre generationen riktar Kamprad en uppmaning att lära den nya generationen ”vår unika affärsidé”, men också företagskulturen där ”alla medarbetare är viktiga och måste få veta detta".

Men brevet innehåller dock mer personliga och känslosamma inslag.
”Så är min egen saga slut. Ett fantastiskt liv, lite jobbigt ibland, men att under så många år ha fått vara tillsammans med världens bästa medarbetare överskuggar allt” skriver han bland annat.
Skickats ut till varuhusen
Ingvar Kamprad skriver att han saknar kramarna, han saknar alla handslagen, allt som understryker det viktiga de har tillsammans.

B
ning till de anställda.
– Ingvar Kamprad var alltid en stark ambassadör för Ikeas kultur och värderingar. Det här brevet vittnar om hur noga han var med att föra vidare sina tankar kring Ikeas verksamhet, säger Anna Pilkrona Godden, som är kommunikationsansvarig på Ikea Sverige.

Ingvar Kamprad hoppas att personalen vill visa samma generösa förtroende för sönerna Peter, Jonas och Mathias som de har visat honom, skriver Ikeagrundaren.
– Han önskade att Ikea skulle vara för evigt, och det här är hans sätt att visa hur vi tar företaget vidare, affärsidén och visionen som han hade, säger Anna Pilkrona Godden.
I slutet av brevet blir Kamprad åter emotionell: ”Lev väl. Ni står just i början – underbara framtid”.
LÄS OCKSÅ: Ingvar Kamprads aska strödd vid familjegården
LÄS OCKSÅ: Ingvar Kamprad var åttonde rikast i världen vid sin död
LÄS OCKSÅ: Testamentet – hit ska Kamprads pengar gå
LÄS OCKSÅ: Hemligheten bakom Kamprads miljardgåva
LÄS OCKSÅ: Ingvar Kamprads ”okända” dotter om relationen till sin pappa
https://www.facebook.com/ikeasverige/photos/a.200993761136.128534.199645241136/10155923041241137/?type=3&theater