Det var förra sommaren som företaget Gokaldas Exports stängde ner fabriken efter att den indiska delstaten Karnatak infört strikta coronarestriktioner. Ett beslut som innebar att fabrikens samtliga 1 257 arbetare blev av med jobbet, vilket Arbetet var först att rapportera om.
Företaget hävdade att H&M tagit tillbaka alla beställningar på grund av pandemin och att de då var tvungna att stänga ner en av sina totalt 20 fabriker – vilket blev den enda fabrik med en fackrörelse.
”Vi kämpade”
Men den svenska klädkedjan dementerade uppgifterna i ett uttalande, där de även påpekade att deras avtal med Gokaldas Exports förutsatte att leverantören respekterade fackliga rättigheter.
För att rädda det viktiga H&M-kontraktet har leverantören nu återanställt samtliga anställda som nu kommer att erbjudas jobb på andra fabriker.
Företaget har även uppmanats till att erkänna det indiska textilarbetarfacket Gatwu.
– Vi kämpade för att våra jobb är vår enda chans att överleva. Alla arbetare borde lära sig av det här och gå med i facket. Det är bara genom starka fack som du kan ta strid mot så stora företag, säger textilarbetaren Nagamma till IndustriAll.
Indiska textilarbetare vann över H&M:s leverantör