Prins Carl Philip har – förutom sina kungliga uppdrag – också en karriär som designer.
I prinsens bolag Cphb design AB bedrivs ”formgivning och grafisk formgivning med inriktning på konsumentmarknaden”, enligt årsredovisningen.
Tillsammans med kollegan Oscar Kylberg har prinsen tagit fram produkter som skålar, vinglas och vaser som säljs under varumärket Bernadotte & Kylberg. Prinsens bolag Cphb design AB äger hälften av aktierna i Bernadotte & Kylberg AB.
2018 redovisar Cphb design AB sin lägsta omsättning sedan starten 2008.
Bolaget omsätter 19 534 kronor, enligt den nyligen offentliggjorda årsredovisningen för 2018.
Bolaget omsatte som mest 2012: 132 000 kronor. Sedan dess har omsättningen minskat kraftigt. 2017 omsatte bolaget drygt 25 000 kronor.
Då gjordes en vinst på 16 107 kronor. Den låga vinsten förklarades då med att inkomsterna från designverksamheten stannat i dotterbolaget Bernadotte & Kylberg AB.
”Verksamheten har flyttat över”
2018 har Cphb design AB tagit emot en utdelning från Bernadotte & Kylberg AB på 100 000 kronor, vilket gör att resultatet blir 104 504 kronor. Rörelseresultatet för 2018 är annars bara 4 504 kronor.
Axel Calissendorff är styrelseordförande i bolaget och menar att det låga resultatet är ett uttryck för en långsiktig utveckling.
– Det har att göra med att prinsen från början drev sin näringsverksamhet i form av designverksamhet bara i det här bolaget, Cphb AB. Men successivt har verksamheten flyttat över till den verksamhet som han driver med Oscar Kylberg i Bernadotte & Kylberg AB. Där blomstrar verksamheten lite mer, säger Axel Calissendorff.
Han säger också att de inkomster som finns i Cphb kommer från gamla avtal, som bolaget tjänar royalties på.
”Bolagets samarbeten med Gense AB, Svenskt Tenn AB och Fiskars Sweden AB fortlöper väl och ger stadiga royaltyintäker”, går att läsa i årsredovisningen för 2018.
– Det nya bolaget har haft en bra utveckling med successivt ökad omsättning, säger Axel Calissendorff.
Hovets informationschef Margareta Thorgren meddelar att man inte vill kommentera prinsens affärer.