Antalet intresserade budgivare per bostadsförsäljning ökar i hela landet och störst tryck är det på lägenheter i Stockholm. Det visar ny statistik från Booli som Di har tagit del av där bostadssajten har tittat på ungefär hälften av alla öppna försäljningar i landet.
I snitt är det i dag 4,2 budgivare per lägenhet i Stockholm mot 3,4 i september förra året.
– Det speglar aktiviteten på bostadsmarknaden. Antalet budgivare per försäljning ökar eftersom bostadsmarknaden är fortsatt het, säger Josephine Linghammar, marknadsansvarig på Booli, till Dagens industri.
LÄS OCKSÅ: Checklistan för dig som köper bostadsrätt
Där är det hetast
Hetast är bostäderna i stadsdelen Södermalm i Stockholm där det i snitt är 4,7 budgivare per lägenhet, medan Östermalm är svalast på bomarknaden i innerstaden om man ser till antalet budgivare. Där är det i snitt 3,5 personer som lägger bud, vilket är lika många som för ett år sedan.
Siffrorna går hand i hand med den statistik som Hemnet redovisade tidigare i veckan som visade att antalet annonser hade minskat samtidigt som varje annons har fått fler besökare. I snitt har varje bostadsannons 716 unika besökare i år och för två år sedan 508 besökare.
– Utbudet har minskat på de flesta marknader. Det blir färre och färre bostäder på hyllan, sa Staffan Tell, talesperson för Hemnet till TT då.
LÄS OCKSÅ: Guiden till lånelöftet – allt du behöver veta
3 905 lägenheter till försäljning
Enligt Josephine Linghammar har utbudet totalt sett minskat, men ser man på den exakta perioden för ett år sedan är utbudet ändå jämförbart. I Stockholm var det 3 905 lägenheter till försäljning vecka 41 i år och samma vecka förra året var antalet 3 957 stycken.
- Om man jämför med samma period förra året är antalet bostäder som är ute till försäljning i Stockholm och Göteborg i princip oförändrat, säger Josephine Linghammar till Dagens industri.
LÄS OCKSÅ: Färre tror på högre bostadspriser