År 2019 slutade klädkedjan H&M att köpa bomull från den kinesiska provinsen Xinjiang. Orsaken var rapporter om de stora omskolningsläger där människor från den muslimska folkgruppen uigurer sätts i tvångsarbete i bland annat bomullsindustrin.
Gui Congyou har lämnat skriftliga svar på Svenska Dagbladets frågor om situationen i Xianjiang och bojkotten mot H&M.
Han skriver:
”Det har aldrig förekommit några problem med bomull från Xinjiang. Den så kallade frågan bygger på desinformation som fabricerats av anti-kinesiska krafter som har som syfte att bryta värdekedjan och att stoppa Kinas utveckling.”
”Folkets vilja kan inte trotsas”
Kampanjen mot H&M inleddes över ett år efter H&M:s beslut, på uppmaning av kommunistpartiets ungdomsförbund.
H&M har tagits bort från karttjänster, internetbutiker och taxiappar i Kina.
”Den kinesiska regeringen agerar på folkets vilja. Som ett gammalt ordspråk säger kan folkets vilja inte trotsas. Vi hoppas att länder i väst lyssnar till och respekterar det kinesiska folkets röst.”
Men enligt ambassadören handlar det om en helt spontan, folklig missnöjesyttring.