Vi har inte haft samlag på 15 år – vad ska jag göra?
Signaturen ”Maken” har inte varit intim med sin fru på 15 år. Han tror att det beror på att hustrun föraktar sin kropp, och berättar att han inte sett henne naken på flera år.
För 25 år sedan var han otrogen, men han avbröt det hela för att skydda barnen.
Nu har längtan efter en fysisk relation blossat upp igen.
– Jag vill någon gång innan jag dör känna mig åtrådd.
Är lösningen att skilja sig? Psykoterapeut Per Naroskin har svar.
Fråga: Jag har varit gift i mer än 30 år, men min fru deklarerade redan för länge sedan att hon inte vill ha en fysisk relation. Vi har inte haft sex de senaste 15 åren. Även före det hade vi sex väldigt oregelbundet. Jag tror att min fru har ett slags förakt för sin kropp, jag har inte sett henne naken på flera år.
Hon duschar bakom stängd dörr och vi har separata sovrum (för att jag snarkar). Jag hade en otrohetsaffär för 25 år sedan och det var underbart att känna att någon åtrådde mig, men eftersom vi har barn som jag då ville skydda, så upphörde den affären. Jag har i alla år försörjt min familj. Men nu är jag 60 och desperat – jag vill någon gång innan jag dör känna mig älskad och åtrådd och ha en fysisk relation.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa.Logga in
Expressen Premium - Digital prenumeration
amelia är nu en del av
Prenumerera på Expressen Premium för att ta del av allt vårt innehåll.
- Första veckan är gratis för alla nya prenumeranter
- Därefter är priset 89 kr/mån
- Digital tillsvidareprenumeration
- Ingen bindningstid – säg upp online när du vill
Genom att klicka på "STARTA PREMIUM" godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicyn. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.