”Är jag snål som inte sparar till barnbarnen?”
En kvinna skriver till ekonomijournalisten Birgitta Piper och undrar: Förväntas det verkligen av en pensionär att lägga undan ”en tusenlapp” varje månad till barnbarnen?
Brevskrivaren har ansträngt sig för att ha en bra kontakt med sina barnbarn som bor 70 mil bort. Det blir långa resor – och dyra – för att hålla kontakten levande. Men det är det värt, skriver hon.
Men barnbarnens mormor tycker detta är snålt, och anser att brevskrivaren förutom att investera i resor och känslomässiga band, även bör lägga undan pengar till barnbarnen.
Birgitta Piper ger här sina bästa och rakaste råd. Och även relationsexperten Per Naroskin säger vad han tycker.
Fråga: Mina barnbarn bor i Östersund, det är alltså 70 mil mellan oss. Jag vill hjälpa till så mycket det går och träffa dem regelbundet i deras vardagsliv.
Resor är inte gratis så mina kostnader för umgänge med de små brukar landa på två, tre tusen i månaden. Det är mycket pengar när man är pensionär, men det går och jag tycker att det är värt det. Men nu fick jag höra av barnbarnens mormor och morfar att de tycker att jag borde spara en tusenlapp i månaden så att barnbarnen har ett startkapital när de blir vuxna. Det gör nämligen de, och de tycker att det är orättvist att jag inte gör det. Min son har försökt förklara läget, men de tycker ändå att jag är snål. Jag är ensamstående, de är två och bor dessutom i Östersund, det vill säga har inga reskostnader. ”Alla sparar till sina barnbarn”, säger de. Är det sant?
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa.Logga in
Expressen Premium - Digital prenumeration
amelia är nu en del av
Prenumerera på Expressen Premium för att ta del av allt vårt innehåll.
- Första veckan är gratis för alla nya prenumeranter
- Därefter är priset 89 kr/mån
- Digital tillsvidareprenumeration
- Ingen bindningstid – säg upp online när du vill
Genom att klicka på "STARTA PREMIUM" godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicyn. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.