Kökstipset: Får du buljong över från risotton sparas den i en burk med lock i kylen och används i en soppa eller sås.
Grillad fläskfilé med saffransrisotto och örtolja
Recept på grillad, rökig fläskfilé med saffransrisotto. Den goda rökiga smaken på fläskfilén kommer från rökt paprikapulver. Risotton är godast när den är lite lös i konsistensen, så låt gästerna slå sig ner vid bordet och servera den alldeles nylagad till köttet.
Ingredienser
-
600 g
fläskfilé
-
2 msk
olivolja
- + 1 msk
-
1 msk
oregano
-
1 tsk
rökt paprikapulver
-
1 tsk
salt
- + 0,5 tsk
-
2 krm
nymald svartpeppar
-
300 g
sparrisbroccoli
- (bellaverde)
Örtolja
-
0,5 kruka
oregano
-
0,5 kruka
bladpersilja
-
1 dl
olivolja
- mild
-
2 krm
salt
-
1 krm
chiliflakes
Risotto
-
1 l
vatten
-
0,5 dl
konc kycklingfond
-
1
bananschalottenlök
-
2
vitlöksklyftor
-
25 g
smör
- + 25 g
-
3 dl
arborioris
-
1 påse
saffran
- (0,5 g)
-
1,5 dl
torrt vitt vin
-
1 burk
grillad paprika
- strimlad (200 g)
-
1 dl
parmesanost
- riven
-
0,5 tsk
salt
Garnering
-
oregano
-
bladpersilja
Gör så här
-
Putsa fläskfilén. Blanda 2 msk olja med oregano, paprikapulver, 1 tsk salt och peppar. Gnid in köttet med blandningen och låt det ligga i rumstemperatur i ca 10 min.
-
Grilla köttet runt om på utegrill eller i grillpanna tills det har 68° i innertemperatur. Låt köttet vila i ca 10 min innan det skärs i skivor.
-
Örtolja: Mixa örterna med olja med en stavmixer. Krydda med salt och chiliflakes.
-
Risotto: Koka upp vatten och fond. Skala och finhacka lök och vitlök. Fräs löken i 25 g smör i en gryta i ca 2 min. Tillsätt ris och saffran och låt fräsa med i ca 1 min. Häll på vinet och låt det koka in i riset. Späd undan för undan med buljongen och låt riset koka i ca 20 min. Låt paprikan rinna av. Blanda ner paprika, 25 g smör och ost i risotton. Krydda med salt.
-
Blanda bellaverden med 1 msk olja och 0,5 tsk salt. Grilla den runt om i ca 4 min.
-
Servera fläskfilén med risotto och bellaverde. Ringla över lite örtolja och toppa med färska örter.