Andra har också läst
Nä, grekiskt vin är i n t e detsamma som sur retsina! Grekland är tvärtom ett av de mest spännande vinländerna just nu. Och landet är och har länge varit en vinnation att räkna med. Tyvärr syns det inte i Systembolagets fasta utbud, där det är minst sagt snålt på hyllan.
Men i beställningssortimentet på Systembolaget letar du lätt upp gott grekiskt vin, som dessutom ofta smakmässigt går hand i hand med sina grekiska matsläktingar.
LÄS OCKSÅ: Sicilien – ett mat och vinparadis
Här tipsar Allt om Vins vin-expert Andreas Grube om tre klockrena vinmatchningar till klassiska grekiska rätter.
Tre bra grekiska viner till mat: Lyrarakis Assyrtiko Vóila, Tsantali Naoussa Reserve och Moschofilero Boutari.
Mat: Grekisk sallad
Vin: Lyrarakis Assyrtiko Vóila 2016, nr 74740, 149 kr, bs
Finfint vitt vin från Kreta, med gott om gula och gröna äpplen, färska örter och massa citrus i doften. I smaken hittar du också nyanser av stenig mineralitet och en lätt sälta. Somrigt, underbart gott och perfekt till grekisk sallad.
Här hittar du ett gott recept på grekisk sallad!
Mat: Souvlaki
Vin: Tsantali Naoussa Reserve 2013, nr 2354, 100 kr
Skojigt nog ett vin som faktiskt finns i fasta sortimentet. (Men hittar du det inte på "ditt" Systembolag, är det bara att beställa hem.) Ganska enkelt i stilen, men med schysst kombination av pepparkrydda, tobak, mogna körsbär och lagerblad.
Här hittar du ett gott recept på souvlaki!
Mat: Moussaka
Vin: Moschofilero Boutari 2016, nr 82090, 129 kr, bs
Till den här moussakan går det att köra både på rött och vitt tycker jag. Men eftersom vi går mot sommar får det bli den här blommiga vita med doft och smak av äpple, lime och honungsmelon, toppat med en lätt rökig mineralitet.