Seglar jorden runt – utan motor eller GPS
De seglar jorden runt i en kanot av årsmodell 1000 år före Jesus födelse.
Givetvis har de varken motor eller GPS.
När den polynesiska djuphavskanoten ger sig ut orienterar man sig efter solen, stjärnorna, vågorna och molnen.
Kanoten – byggd efter hur de såg ut på Hawaii för 3 000 år sedan - lämnade sitt hem på ögruppen för drygt två år sedan och gav sig ut på en jorden-runt-tripp med det ideella syftet att skapa uppmärksamhet kring våra oceaner och infödingskulturen på Hawaii.
Hittills har man angjort 65 hamnar i 14 länder. När kanoten nyligen ankom till New York – på "världsoceandagen" – möttes man av FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon.
Har besökt Brasilien och Kuba
– Vi vill göra folk medvetna om saker vi värdesätter, säger initiativtagaren Nainoa Thompson till CNN:
– Vårt främsta fokus ligger på oceanerna. Ingen kommer någonsin att skydda något de inte vet något om. Eller inte bryr sig om.
Över 200 frivilliga turas om att utgöra kanotens tolvmannabesättning i femveckorspass.
Till platserna som besökts hör Australien, Indonesien, Moçambique och Sydafrika. På tur står bland annat Brasilien och Kuba.
Källa: cnn.com
LÄS OCKSÅ:
Skulle du segla jorden runt med en främling? Hon gjorde det
De sade upp sig för att segla – men hade aldrig seglat
Hon fick en lyxbåt med villkoret att segla jorden runt