Lokalbefolkningens hat mot svenskar, britter och andra turister håller i sig i semesterfavoriten Palma. På tre år har debatten kring massturismen i Mallorcas huvudstad eskalerat med högljudda protesttåg med tusentals deltagare och fientligt klotter på stadens husväggar och hotell.
Omkring 10 000 turister flyger till Palma varje dag. I lördags välkomnade en grupp aktivister dem på flygplatsen genom att sjunga "ett flyg i minuten är ohållbart" och vifta med skyltar och banderoller. "Turismen dödar Mallorca", "Turistuthyrning = ohållbara bostäder" och "Massturism = osäker arbetsmarknad", stod det på några av skyltarna.
LÄS MER: Tusentals Mallorcabor i demonstration mot turismen
https://twitter.com/CiutatHabita/status/1018067348790575104Protester mot turismen i Palma
Organisationen Ciutat per a qui l'habita som stod bakom demonstrationen skrev på Twitter: "Varje dag passerar i genomsnitt 1 097 flyg Palma flygplats. Turismen får oss inte att leva, turismen dödar oss".
Tidigare har rörelsen satt upp banderoller på marknader med slagan: ”Staden tillhör invånarna, inte besökarna”.
Men det är inte bara Ciutat per a qui l'habitas medlemmar som försöker bromsa och vända trenden, genom turistfientliga skyltar. Gruppen Tot Inclòs ger sig till exempel på hotell och med klottermeddelanden som, "Turism dödar staden" och "Ett hotell är lika med 100 fler människor", skriver Express.
LÄS MER: Mallorcabornas ilska mot svenska turister: "De har tagit över hela ön"