Phuket har några av världens billigaste hotell för svenskar – här sjönk priserna med 8 procent under 2015.
1 av 5: Phuket har några av världens billigaste hotell för svenskar – här sjönk priserna med 8 procent under 2015. Foto: Istock
I Kuala Lumpur sjönk hotellpriserna med 5 procent, och ligger i genomsnitt på 649 kronor/natt.
2 av 5: I Kuala Lumpur sjönk hotellpriserna med 5 procent, och ligger i genomsnitt på 649 kronor/natt. Foto: Istock
Vill du inte åka så långt bort är Riga ett prisvärt alternativ. Här sjönk priserna med 2 procent, till cirka 725 kronor/natt.
3 av 5: Vill du inte åka så långt bort är Riga ett prisvärt alternativ. Här sjönk priserna med 2 procent, till cirka 725 kronor/natt. Foto: Istock
Amerikanska städer blir däremot allt dyrare, i synnherhet Chicago där hotellpriserna ökade med 25 procent för svenskar under 2015.
4 av 5: Amerikanska städer blir däremot allt dyrare, i synnherhet Chicago där hotellpriserna ökade med 25 procent för svenskar under 2015. Foto: Colourbox
Även New York är med på den dyra listan, med ett snittpris på 2 142 kronor per hotellnatt.
5 av 5: Även New York är med på den dyra listan, med ett snittpris på 2 142 kronor per hotellnatt. Foto: Istock

Här hittar du rekordlåga hotellpriser i Asien

Vill du fynda rekordlåga hotellpriser bör du åka till Asien.

I resten av världen har den svaga kronan gjort det dyrare för oss svenskar att bo på hotell.

Men på populära orter i Asien som Phuket och Koh Phangan faller priserna.

Prisutvecklingen på hotell världen över var i stort sett oförändrad under förra året. Men svenska resenärer fick generellt betala mer än förr på grund av den svaga kronkursen. Det visar ett nytt prisindex från hotels.com.

Men det finns platser där hotellen blivit billigare även för oss. Det gäller några turistmål i Asien (Phuket, Koh Phangan och Kuala Lumpur) och även för betydligt mer näraliggande Riga.

Dyrare hotell i USA

Till resmålen som blivit rejält mycket dyrare för svenskar hör många städer i USA. Allra högst har hotellpriserna i Chicago ökat (25 procent) tätt följd av San Francisco (24 procent) och Los Angeles (23 procent). I New York har de stigit med 11 procent det senaste året.

I populära London har hotellnätter blivit i snitt 12 procent dyrare.

I snitt steg de globala hotellpriserna under förra året med 1 procent. Den svaga kronan gjorde att svenskarna betalade mer för sina hotellrum på över 85 procent av de 100 mest populära resmålen utomlands. Men i Asien gick hotellpriserna åt motsatt håll och var rekordlåga även för svenskar.

Billiga hotell i Thailand

Under förra året sjönk hotellpriserna i Asien med 5 procent och var de lägsta på över tio år. Framförallt Thailand erbjöd prisvärt boende för oss svenskar. På listan över de 15 resmål där svenskarna betalade minst för sina hotellrum under förra året återfinns hela nio stycken i Thailand.

Bland annat sjönk priserna i Phuket med 8 procent och svenskarna betalade i genomsnitt bara 595 kronor för sitt hotellboende där under förra året jämfört med 2014. Mest pristvärt var Pattaya, där svenska resenärer betalade i genomsnitt 439 kronor per natt för sina hotellövernattningar.

Hotellpriserna steg på flera resmål i Asien, som Bangkok och Bali, men priserna låg fortfarande på en rimlig nivå jämfört med resmål i andra världsdelar.

Hotell i New York dyrare

Svenskarna gillar att resa till USA och då främst till New York som var det populäraste resmålet utanför Europa. Men resenärer som åkte över Atlanten fick ta med sig stora plånboken då hotellpriserna i landet var de högsta på många år.

USA var Thailands raka motsats, nio amerikanska städer fanns på topplistan över de femton resmål där svenskarna betalade mest för sitt hotellboende under förra året. Allra mest fick svenska resenärer betala i Key West, i genomsnitt 2 492 kronor under förra året, vilket är en uppgång med 19 procent jämfört med året innan.

Störst var prisökningen i Chicago där svenskarna fick betala 25 procent mer för sitt hotellboende under förra året, i genomsnitt 1 653 kronor. Även i New York steg priserna. I genomsnitt fick svenska resenärer betala 2 142 kronor per natt för sina hotellrum i The Big Apple, en uppgång med 11 procent jämfört med 2014.

 

Key West var dyrast för svenskar under 2015. Foto: Istock

Resmål där svenskar betalade MEST för hotell 2015, jämfört med 2014:

Resmål......Genomsittpris 2015......Genomsnittspris 2014......Förändring i %

Key West......2 492......2 090......19%

New York......2 142......1 922......11%

Dubai......2 122......1 995......6%

Honolulu......1 877......1 541......22%

San Francisco......1 857......1 495......24%

Miami......1 809......1 566......16%

Washington......1 718......1 393......23%

London......1 708......1 521......12%

Los Angeles......1 684......1 366......23%

Chicago......1 653......1 326......25%

Cannes......1 620......1 506......8%

Riviera Maya......1 567......1 412......11%

Fort Lauderdale......1 544......1 300......19%

Tel Aviv......1 499......1 277......17%

Antibes......1 477......1 402......5%

 

MISSA INTE: 10 vanliga misstag när du bokar hotell

 

Pattaya hade biligast hotell för svenskar under 2015. Foto: Istock

Resmål där vi betalade MINST för hotellrum 2015, jämfört med 2014:

Resmål......Genomsittpris 2015......Genomsnittspris 2014......Förändring i %

Pattaya......439......439......0%

Ho Chi Minh-staden......572......547......5%

Koh Phangan......583......622......-6%

Phuket......592......646......-8%

Kuala Lumpur......649......684......-5%

Fuengirola......667......615......8%

Koh Tao......672......619......9%

Hua Hin......678......629......8%

Bali......682......594......15%

Bangkok......693......631......10%

Koh Samui......699......638......10%

Koh Phi Phi......707......596......18%

Riga......725......740......-2%

Vilnius......737......710......4%

Krabi......738......667......11%

Källa: Hotels.com. Index omfattar helåret 2015 jämfört med samma period 2014.

 

LÄS MER: 

 25 bästa städerna för vårens weekendresor
10 knep för att få bästa hotellrummet utan extra kostnad